Vědci zjistili, který živočich byl vůbec prvním na světě

Více než sto let se biologové zajímají o to, jak vypadali první živočichové, kteří se objevili v dávných oceánech před více než půl miliardou let. Z tohoto živočicha se postupně vyvinuli houby, žraloci a nakonec i lidé, jak píše web The Sun.

Když vědci hledali mezi dnešními nejprimitivněji vypadajícími živočichy nejstarší větev živočišného stromu života, postupně zúžili možnosti na dvě skupiny: houby, které tráví celý svůj dospělý život na jednom místě a filtrují potravu z mořské vody, a žebernatky, nenasytné dravce, kteří si razí cestu světovými oceány a hledají potravu.

Tito měkkotělní tvorové nezanechali žádné přímé fosilní záznamy, a tak mezinárodní tým porovnával genetickou informaci se společnými předky. „Je to vzrušující. Díváme se hluboko do minulosti. Houby byly všeobecně považovány za nejstarší dochovanou větev živočišného stromu,“ řekl profesor Daniel Rokhsar z Kalifornské univerzity.

Přestože vědci určili, že linie žebernatek se oddělila dříve než houby, obě skupiny živočichů se dále vyvíjely od svého společného předka. Přesto se evoluční biologové domnívají, že tyto skupiny mají stále společné znaky s nejstaršími živočichy a že studium těchto raných větví živočišného stromu života může objasnit, jak živočichové vznikali a vyvíjeli se až k rozmanitosti druhů, které kolem sebe vidíme dnes.

Studie byla zveřejněna v časopise Nature.

Zdroj: Nature; The Sun