Vědci objevili 36 milionů let starý geologický cyklus, který má vliv na rozmanitost živočichů a biodiverzity na naší planetě

Nový výzkum ukázal, že pohyby zemských tektonických desek nepřímo vyvolávají v 36 milionů let trvajících cyklech prudký nárůst biodiverzity tím, jak způsobují vzestup a pokles mořské hladiny.

Výzkumníci včetně geologů z univerzity v Sydney se domnívají, že geologicky podmíněné cykly změn mořské hladiny mají významný vliv na rozmanitost mořských druhů, a to nejméně 250 milionů let zpět, jak píše portál Phys. Se stoupáním a klesáním vodní hladiny se různá místa na kontinentálních šelfech a v mělkých mořích rozšiřují a zmenšují, což poskytuje organismům příležitosti k prosperitě nebo zániku. Studiem fosilních záznamů vědci prokázali, že tyto změny vyvolávají vznik nových forem života.

Rekonstrukce, která zachycuje průběh 250 milionů let geografie Země, ukazuje vzájemné působení tektonických desek a kolísání hladiny moří, jak můžete vidět ve videu.

Tým vycházel z objevu nápadně podobných cyklů v kolísání mořské hladiny, mechanismů zemského nitra a mořských fosilních záznamů. Vědci mají nyní k dispozici přesvědčivé důkazy o tom, že tektonické cykly a globální změny mořské hladiny způsobené dynamikou Země hrály po miliony let zásadní roli při utváření biologické rozmanitosti mořského života.

Cykly trvají 36 milionů let, protože dochází k pravidelným vzorcům, jak se tektonické desky recyklují do konvekčního pláště, pohyblivé části hlubin Země, podobné horké husté polévce v hrnci, která se pohybuje pomalu.

Zdroj: redakce, phys, University of Sydney