Vědci ze Singapuru zachraňují korály pomocí stavebnice Lego
Korálovým útesům, které jsou důležitým podmořským ekosystémem a domovem tisíců druhů ryb, hrozí celosvětové vyhynutí. Hlavními nepřáteli korálů jsou znečištění, vyšší teplota vody a obecně následky klimatických změn. Singapurští vědci našli způsob, jak pomocí Lega korálové útesy obnovit. Singapur má třetinu světové populace korálů, což je unikátní vzhledem k jeho malé velikosti. O novém objevu informuje scandasia.com.
Podle jednoho z mořských biologů na projektu přestavby Lega, Neo Mei Linta, jsou singapurské korálové útesy jedny z nejodolnějších na světě. Rekultivace půdy a rozvoj pobřeží, stejně jako činnost v námořních přístavech a klimatické změny, však způsobily, že se singapurské útesy během desetiletí poškodily.
Princip obnovy korálů funguje tak, že se malé úlomky korálů nalepí na kostky Lega, a ty se poté ponoří do nádrží se slanou vodou. Na těchto cihlách z Lega pak mohou korály růst.
„Kostičky Lega byly velmi užitečné pro náš výzkum a pro naše experimenty, protože nám pomohly vypěstovat malé úlomky korálů v našich akvarijních školkách. Po jejich revitalizaci přesadíme korály zpět do moře,“ vysvětlil vědec, stojící za projektem.
Cihly jsou pro obnovu korálů nesmírně praktické, protože je lze snadno poskládat do různých tvarů a upravovat je podle potřeb tak, aby byly vhodné i pro větší korály, kteří potřebují větší plochu pro růst.
Zdroj: scandasia.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]