Vědci vyvinuli způsob, jak přeměnit dřevěný odpad na inkoust pro 3D tisk objektů. Ty vypadají a voní jako dřevo

Používání dřeva k vytváření předmětů, jako jsou stoly a židle, je docela neefektivní. Poté, co začnete s kusy dřeva, je materiál rozřezán a obroušen, aby se vytvořil požadovaný kus – po něm zbyde mnoho malých kousků dřeva spolu s pilinami. V tomto novém úsilí výzkumný tým našel způsob, jak využít materiál ze zpracování dřeva k vytvoření nových předmětů.

Při výrobě inkoustu výzkumný tým nejprve nasekal dřevěný materiál na jemný prach. Poté přidali chemikálie, které štěpí celulózu a lignin – oba se pak dále rozkládaly na nanokrystaly a nanovlákna. Poté vědci tyto dva rekombinovali a přidali vodu, což vedlo ke směsi podobné jílu, kterou použili jako inkoust v 3D tiskárně.

Tým použil inkoust k vytvoření několika malých objektů, jako jsou miniaturní stoly a židle. Poté použili techniku lyofilizace k odstranění vlhkosti z produktů a poté je vařili při 180 °C, aby se spojila celulóza a lignin. Výsledkem bylo dřevo nebo dřevu podobný předmět, uvádí portál Techxplore.

Výzkumný tým zjistil, že manipulací s procesem tisku mohou do produktů, které vyrobili, vnést textury podobné dřevu. Poznamenali také, že hotové předměty také voní přírodním dřevem. Testování ukázalo, že předměty jsou až šestkrát odolnější než předměty vyrobené z původního dřeva, ačkoli vědci testovali pouze balzu. Zjistili také, že jejich tištěné předměty byly až třikrát flexibilnější než podobné předměty vyrobené z původního dřeva.

Ačkoli byl tento proces testován pouze s malými předměty, vědci naznačují, že jejich proces by mohl být použit pro výrobu mnohem větších předmětů, včetně skutečného nábytku nebo možná dokonce domu.

zdroj: Techxplore