Vědci vyrobili tranzistor ze dřeva

Švédští vědci vyvinuli dřevěný tranzistor. Jedná se o první vynález svého druhu na světě. A co víc, není to jen kuriozita. V budoucnu by se mohl používat například k ovládání „vylepšených“ rostlin.

Křemíkové tranzistory, vynalezené před sto lety, dnes fungují prakticky v každém elektronickém obvodu. Z jejich miniaturizované verze jsou například složeny všechny procesory, které pracují v počítačích, telefonech nebo dokonce v chytrých žárovkách.

Vědci z univerzity v Linköpingu ve Švédsku nyní vyvinuli neobvyklý typ tranzistoru. Vynález je totiž zkonstruován ze dřeva.

„Přišli jsme na zcela nový způsob konstrukce tranzistoru. Je pravda, že je pomalý a velký, ale funguje a má velký potenciál,“ říká profesor Isak Engquist, spoluautor článku zveřejněného v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Na podobném zařízení se pracovalo již dříve, ale podařilo se vybudovat pouze systém využívající vodivost speciálních iontů, který přestal fungovat, když se zdroj iontů vyčerpal. Výtvor švédské skupiny je však plnohodnotný tranzistor schopný nepřetržitého provozu. Pro jeho konstrukci vědci použili balzu kvůli její jednotné vnitřní struktuře.

Ze dřeva odstranili lignin a ponechali pouze celulózová vlákna, což vedlo k vytvoření kanálků v místech, kde byl lignin odstraněn. Do těchto kanálků pak vložili vodivý polymer. Zařízení může podobně jako typické tranzistory regulovat tok proudu, vypínat ho a zapínat. Velké rozměry tranzistoru mohou umožnit jeho provoz při relativně vysokých proudech. Jako jednu z možných aplikací výzkumníci uvádějí obohacování rostlin elektronikou.

Zdroj: redakce, pnas.org