Vědci vypěstovali masný produkt, který spojuje zrna rýže s kravskými buňkami

Rýže funguje jako lešení, které podporuje růst tukových nebo svalových buněk. Ingredience dohromady tvoří hybrid rýže a masa, který se zapaří do růžovohnědé kaše.

„Chutnalo to lahodně, oříškově a trochu sladce,“ říká Sohyeon Park, chemický inženýr z Yonsei University v Soulu v Jižní Koreji. Hovězí rýže vyrobená v laboratoři ještě není připravena na jídelní stůl, říká, ale jednoho dne by mohla nabídnout udržitelnější způsob, jak jíst maso.

Současné metody produkce masa zahrnují chov dobytka, který vyžaduje obrovské rozlohy pastvin a ročně uvolňuje do atmosféry více než 100 milionů metrických tun metanu. Vědci naznačují, že nalezení způsobů, jak se vyhnout chovu, může být pro životní prostředí lepší.

Maso vypěstované v laboratoři je další způsob, jak vyřadit krávu z rovnice. V laboratoři tito vědci obalili zrnka rýže rybí želatinou a enzymy a poté ke každému zrnu přidali kravské buňky. Rybí povlak pomáhal buňkám přilnout a růst uvnitř zrn. A rýže nabízí 3D strukturu, na kterou se buňky mohou přichytit, jako liána šplhající po mříži. Tato struktura dává kultivovaným buňkám masitější váhu, říká Park. Buňky samy o sobě rostou v tenkých plochých vrstvách, uvádí portál Science News.

Z nutričního hlediska je hybridní rýže jemnější než steak a obsahuje pouze o 8 procent více bílkovin než konvenční rýže. Vědci však doufají, že toto číslo zvýší tím, že se do každého zrna nacpe více kravských buněk.

zdroj: Science News