Vědci přišli na to, kde by mohli být mimozemšťané! Visí na Dysonových koulích a krouží kolem bílých trpaslíků

Dosud nikdo nenašel důkazy o inteligentních mimozemšťanech ve vesmíru. Ale pokud existují, možná visí na Dysonových koulích kroužících kolem slupek slunci podobných hvězd nazývaných bílí trpaslíci roztroušených po celé Mléčné dráze, jak tvrdí nový dokument.

A právě tam bychom měli zaměřit naše pátrání po mimozemšťanech, napsali na webu livescience. Na základě toho, co toto pátrání ukáže, by mohli astronomové odhadnout, kolik vyspělých civilizací se skrývá v galaxii. 

Ať žije civilizace

Každá vyspělá civilizace potřebuje energii: pro jídlo, pro dopravu, pro konflikty a pro pohodlí. V současnosti 7,8 miliardy lidí na Zemi spotřebuje každý rok kolem 580 milionů J (joule) energie, což odpovídá energetickému výstupu téměř 14 000 milionů tun ropy. Ve skutečnosti téměř veškerá lidská energie pochází z fosilních paliv, protože nám chybí technologické znalosti, abychom se mohli spolehnout na největší generátor energie na Slunce.

Pokud by lidé pokryli každý čtvereční palec zemského povrchu solárními panely, vygenerovalo by to více než 10^17 joulů energie za sekundu. To by stále ztrácelo většinu energie vyzařované sluncem, asi 10^26 joulů za sekundu. To je motivace za Dysonovými koulemi, pojmenovanými po slavném fyzikovi Freemanu Dysonovi, který tuto myšlenku rozvinul v roce 1960. Pokud chce vyspělá civilizace skutečně využít úžasný energetický výstup své domovské hvězdy, musí postavit megastruktury, aby ji zachytily a zablokovaly. Ven alespoň část světla hvězdy a přeměňovat tuto energii na jiné užitečné věci. Původní Dysonův návrh pevné koule (se 100% slunečním pokrytím) nefunguje kvůli problémům se stabilitou, protože by bylo nemožné udržet hvězdu ve středu a celá koule by se rozpadla kvůli extrémním slapovým a rotačním napětím. I tak je snadné si představit, že pokročilý druh staví prstence nebo roje obřích struktur pokrytých solárními panely, aby dokončil svou práci.

Neúspěšné spuštění

Ale bez ohledu na to, jak pokročilý druh je a kolik objektů podobných Dysonovým koulím postaví, budou se muset potýkat s faktem, že každá hvězda má omezenou životnost. Pokud kolem typické hvězdy podobné slunci vznikla civilizace, pak se ta hvězda jednoho dne promění v červeného obra a zanechá za sebou chladného bílého trpaslíka. Tento proces bude opékat vnitřní planety sluneční soustavy a jak se bílý trpaslík ochladí, zmrazí ty vnější.

Zůstat na povrchu planety tedy není životaschopnou dlouhodobou možností. To znamená, že jakýkoli mimozemšťan se může buď sbalit a odejít, najít nový systém, který by se dal nazývat domovem, nebo vybudovat řadu stanovišť, která sklízejí radiaci ze zbývajícího bílého trpaslíka.

To umožňuje vědcům vytvořit přímé spojení mezi životností hvězd a převahou Dysonových koulí. Pokud astronomové hledají Dysonovy koule kolem bílých trpaslíků a objeví se prázdné, může to pomoci odhadnout, kolik pokročilých civilizací může v galaxii existovat. Logika funguje takto: Astronomové změřili pouze malý zlomek všech bílých trpaslíků v galaxii. Ale pokud se dost mimozemšťanů rozhodlo postavit kolem svých domovů bílých trpaslíků Dysonovy koule, pak bychom v našich průzkumech měli vidět alespoň jednu Dysonovu kouli. Pokud nevidíme vůbec žádné, pak to stanoví horní hranici počtu mimozemských civilizací, které budují Dysonovy koule kolem bílých trpaslíků. Samozřejmě mohou existovat mimozemšťané, kteří se rozhodnou nepostavit Dysonovy koule, nebo mimozemšťané, kteří staví koule kolem jiných druhů hvězd.

Z dlouhodobého hlediska

Toto hledání však nebude snadné.  Pokud nějaké Dysonovy koule existují, bude pravděpodobně těžké je najít, protože existuje tolik hvězd, které je třeba prohledat. Signál z Dysonovy koule bude pravděpodobně velmi slabý ve srovnání s hvězdou, kolem které obíhá. Co je to za signál?

Přítomnost Dysonovy koule (nebo prstence nebo roje) kolem bílého trpaslíka bude mít dva efekty. Pokud je dostatečně velká nebo dostatečně blízko ke hvězdě, bude blokovat světlo přicházející na Zemi stejně jako tranzitující exoplanety. Ale takové Dysonovy koule mohou také přidat signál z infračerveného záření. Megastruktury budou absorbovat záření z bílého trpaslíka a přeměňovat tuto energii na jiné věci. Protože žádná přeměna není 100% účinná, zanechá tento proces nějaké odpadní teplo, které unikne jako infračervené světlo. Překvapivě jsme již našli mnoho bílých trpaslíků s nadměrným infračerveným vyzařováním, ale to je podle výzkumného článku způsobeno prachem v těchto systémech, nikoli megastrukturami.

Stávající průzkumy bílých trpaslíků nenašly žádné důkazy o existenci Dysonových koulí. Vzhledem k celkovému počtu bílých trpaslíků, u kterých očekáváme, že budou obývat Mléčnou dráhu, se odhaduje, že ne více než 3 % obyvatelných planet kolem hvězd podobných Slunci dá vzniknout civilizaci, která se rozhodne kolem výsledného bílého trpaslíka postavit Dysonovu kouli. Kolem hvězd podobných Slunci je však tolik planet, že tento výpočet poskytuje pouze horní hranici 9 milionů potenciálních civilizací tvořících sféry bílého trpaslíka v Mléčné dráze, uzavřeli vědci.

Nakonec však nikdo neví, kolik vyspělých civilizací může žít v Mléčné dráze, pokud vůbec nějaké.

Zdroj: livescience.com