Vědci navrhli inovativní metodu účinného chlazení domácností. Není potřeba elektřina

Vědci pracující pro americké univerzity McGill, UCLA a Princeton navrhli inovativní metodu účinného chlazení domácností. Reagují tak na globální oteplování, které ovlivňuje lidi na celém světě stále vyššími průměrnými ročními teplotami.

Portál ScienceDaily uvádí, že vědci z amerických a kanadských univerzit vyvinuli nový standard pro pasivní chlazení budov. Má se uplatnit v horké Kalifornii, kde teploty vyžadují používání klasických klimatizačních zařízení.

Ty však, ačkoli jsou velmi účinné, nejsou zařízeními, která by měla pozitivní vliv na životní prostředí. Je tomu tak proto, že konvenční klimatizace potřebují ke svému provozu elektrickou energii. Výzkumníci z McGill, UCLA a Princetonu však vyvinuli technologii, která umožňuje chladit interiéry budov bez elektrické energie. Jak je to vůbec možné a jak to funguje bez elektřiny?

Materiál, který odráží tepelnou energii
Obecně lze říci, že projekt amerických a kanadských vědců je rozšířením pasivního chlazení budov, na kterém inženýři pracují již od 60. let minulého století. Tehdy Francouz Felix Trombe navrhl budovy, jejichž chlazení zajišťovala fasáda pokrytá plastovými panely propouštějícími infračervené záření. Za nimi však byl umístěn prvek pro odsávání vzduchu z interiéru.

Oproti tomu nejnovější nápad, o němž informuje kanadský Architect, je mnohem jednodušší na stavbu a mnohem účinnější. Řešení je založeno na přítomnosti zrcadlového nátěrového materiálu, který po umístění na střechu budovy odráží teplo, místo aby pohlcoval tepelnou energii a vytápěl místnosti v budově.

Výsledky výzkumníků ukázaly, že pomocí vyvinutých panelů je možné udržet teplotu vzduchu v budově o několik stupňů nižší, než je teplota okolí. Toho bylo navíc dosaženo, aniž by byla ohrožena cirkulace vzduchu v místnosti. Zkoušky prokázaly, že v testovaných místnostech byla udržována teplota o 8,9 stupně Celsia nižší ve srovnání s použitím standardních technik pasivního chlazení.

Zdroj: ScienceDaily