V USA úspěšně otestovali hypersonický raketoplán, který využívá rotační detonační spalování

Společnost General Electric Aerospace (GEA) oznámila, že ve svém výzkumném středisku v Niskayuně v uSA 2023 úspěšně otestovala svůj hypersonický raketoplán, který využívá rotační detonační spalování (RDC), píše portál FlightGlobal.

Předpokládá se, že „by to mohlo pomoci umožnit vysokorychlostní lety na velké vzdálenosti se zvýšenou účinností“ díky vylepšenému pohonu ramjetu.

Typický pohonný systém ramjet může začít fungovat až tehdy, když letoun dosáhne nadzvukové rychlosti vyšší než Mach 3, tedy trojnásobku rychlosti zvuku. Inženýři společnosti GEA pracují na ramjetu s technologií RDC, který může pracovat při nižších Mach číslech, což umožní letovému prostředku pracovat efektivněji a dosáhnout delšího doletu.

Pod pojmem hypersonické se rozumí vzdušné objekty – včetně letadel, raket, raket a kosmických lodí – které mohou dosáhnout rychlosti v atmosféře vyšší než Mach 5, což je téměř 6437 km/h).

Úspěšná demonstrace vysokorychlostního pohonu je součástí širšího portfolia technologických programů, které společnost GEA vyvíjí a rozšiřuje za účelem rozvoje hypersoniky, včetně vysokoteplotních materiálů a vysokoteplotní elektroniky.

S tím, jak se hypersonické objekty pohybují rychleji, exponenciálně narůstají technické výzvy, jako je ohřev atmosféry, což je paradigma, které v minulosti omezovalo konstruktéry. Hypersonické střely nebo letouny budou dosahovat rychlostí až 20 Machů, což způsobí extrémní atmosférické tření, které může mít za následek povrchové teploty součástí až 9400 °C, což vyžaduje použití ultravysokoteplotních (UHT) materiálů ke zmírnění rizika tepelného poškození.

Společnost GEA se zaměřuje na klíčové pokročilé materiály, jako jsou vysokoteplotní kompozity s keramickou matricí, výkonová elektronika z karbidu křemíku, aditivní technologie a pokročilý tepelný management.

Dnešní hypersonická scéna
Podle tematické zpravodajské zprávy GlobalData o hypersonice (2023) USA, Rusko a Čína testují hypersonické technologie, což vyvolává obavy z eskalace globální soutěže o zbraně, která má potenciál učinit současnou obranu nedostatečnou.

Bylo potvrzeno použití hypersonických střel Ruskem na Ukrajině, což představuje první bojové použití těchto zbraní, Ukrajina prohlásila, že došlo k prvnímu úspěšnému zachycení hypersonických střel.

Zdroj: FlightGlobal, GlobalData