V USA mění stíhačky F-16 Fighting Falcon na bezpilotní letouny

Na leteckou základnu Eglin dorazily tři speciálně upravené F-16. Tyto stroje jsou schopné autonomních letů a misí.

Zástupci letecké základny Eglin, která se nachází ve státě Florida, obdrželo první tři F-16 Fighting Falcon, připravené k účasti na experimentální program Viper a operační model nové generace — Autonomy Flying Testbed.

Bezpilotní letouny jsou repasované a modernizované letouny F-16 verzí C a D, které byly v provozu. Projekt na vytvoření bezpilotního letounu nové generace má urychlit testování softwaru využívajícího umělou inteligenci k dosažení autonomie letounů s posádkou i bez posádky. Později v rámci programu budou letouny F-16 přeměněny na zkušební platformy pro rychlé posouzení autonomních schopností.

Program VENOM (Viper Experimentation and Next-gen Operations Model) bude testován a zdokonalován. Během letů budou v kokpitu sedět piloti, kteří budou sledovat autonomii a zajišťovat, aby testovací výkony letového a misijního systému byly v souladu s cílem. Operátoři budou poskytovat zpětnou vazbu vývojářům autonomního systému během modelování, simulace a po letu, aby se zlepšila výkonnost systému a zajistilo se, že autonomní moduly budou před letem a během něj činit vhodná rozhodnutí.

Letouny F-16 budou upraveny na samořízené letouny, aby bylo možné otestovat koncept bezpilotního letounu CCA (Collaborative Combat Aircraft). Počátkem března oznámilo americké letectvo svůj záměr objednat přibližně 1 000 letounů CCA.

F-16 Fighting Falcon, vyvinutý společností General Dynamics a nyní vyráběné společností Lockheed Martin, je víceúčelový letoun, který svůj první let absolvoval 2. února 1974 a 17. srpna 1978 byl zařazen do služby, kde létá dodnes.

Zdroj: Armyinform