V Holandsku postavili cyklostezku ze solárních panelů. Povrch je zalitý pryskyřicí, aby kola solární články nepoškodila

Nizozemci milují jízdu na kole. A to natolik, že Nizozemskem vede více než 35 000 km cyklostezek. Dvě z těchto cyklostezek byly nyní opatřeny fotovoltaickými články, které vyrábějí obnovitelnou energii.

Stavební společnost BAM Royal Group a dceřiná společnost Colas Group Wattway spojily své síly a nainstalovaly solární panely Wattway Pack na 1 000 m2 cyklostezek v provincii Severní Holandsko a dalších 1 000 m2 v oblasti Severního Brabantska, píše eportál PV-magazine.

Na rozdíl jiných instalací cyklostezek v Nizozemsku se dopravně dostupné fotovoltaické panely, které vyrábějí obnovitelnou energii, instalují na vrchol stávajících cyklostezek, aniž by bylo nutné trhat povrch, a lepí se na místo.

Fotovoltaické články v každém panelu jsou uzavřeny v několika vrstvách pryskyřice, která je chrání před opotřebením každodenním provozem na kole, a instalace je doplněna elektrickou skříní s bateriovým úložištěm.

Koncept Wattway Pack byl původně představen již v roce 2015 a od té doby byl nasazen na více než 50 pilotních místech po celém světě – včetně úseku silnice přes vesnici v Normandii v roce 2016 – před komerčním uvedením na trh v roce 2019. Společnost uvádí, že účinnost se od té doby výrazně zvýšila, a to ze 119 Wp/m2 na 148 Wp/m2.

Cílem nejnovější instalace – uváděné jako „první projekt tohoto rozsahu v zemi“ – je vyrobit 160 MWh obnovitelné energie během prvního roku a dále. Ve velkém měřítku to není mnoho, ale v boji provincií za splnění ekologických cílů pomůže každá maličkost. Místa budou monitorována a udržována po dobu 5 let.

Zdroj: PV-magazine