V dubnu přistane na Měsíci soukromá mise. Bude to poprvé v historii lidstva

Vesmírný modul japonského start-upu ispace se jmenuje Hakuto-R, což je odkaz na mytologického králíka, který podle japonského folklóru žije na Měsíci. Plavidlo vynesla na oběžnou dráhu raketa Falcon 9 patřící společnosti SpaceX, jak píše server Inverse.

Ředitelé společnosti ispace právě oznámili, že navzdory drobným technickým problémům se pokus o přistání na povrchu Měsíce pravděpodobně uskuteční koncem dubna letošního roku.

Mise Hakuto-R 1 na cestě k Měsíci

Soukromě postavený kosmický modul Hakuto-R odstartoval z Floridy v prosinci 2022. Loď, která 20. ledna dosáhla největší plánované vzdálenosti od Země, je na cestě na oběžnou dráhu Měsíce a pokusí se přistát na povrchu Stříbrné zeměkoule.

Pokud se přistání podaří, bude Hakuto-R M1 prvním vozidlem vyslaným na Měsíc soukromou společností. Dosud se na povrch našeho přirozeného satelitu podařilo doletět pouze vládám Spojených států amerických, Ruska a Číny. Pokusy o přistání již dříve uskutečnily indická kosmická agentura a soukromá izraelská společnost SpaceIL, ale ty byly neúspěšné.

Přistávací modul dopraví na povrch Měsíce čtyřkolové vozítko Rašíd vesmírné agentury Spojených arabských emirátů a dvoukolové vozítko velikosti baseballového míče japonské vesmírné agentury JAXA.

Objevily se problémy s palubním počítačem

Přistávací modul Hakuto-R se během svého letu setkal s určitými problémy, které však manažeři mise na dálku odstranili. Generální manažer ispace Takeši Hakamada uvedl, že se vyskytly krátké neočekávané problémy se senzory v naváděcím, navigačním a řídicím systému hlavního letového počítače, který má za úkol nastavit polohu modulu pro přistání. Ředitel však zdůrazňuje, že veškeré chyby byly odstraněny a neohrozí očekávané dubnové přistání.

Zdroj: redakce, inverse.com