V Číně vyroslo vertikální high-tech lesní město, které má více stromů než lidí

Smog a znečištění jsou v městských oblastech velkým problémem, ale italský architekt proti nim bojuje novým projektem v hustě obydleném čínském městě. Městský komplex Easyhome Huanggang Vertical Forest byl nedávno postaven ve městě Chuang-kang, kde žije více než 1,2 milionu lidí a kde se jich v komplexu může ubytovat přibližně 500, jak píše server The Cooldown.

„Obyvatelé obytných věží mají možnost vnímat městský prostor z jiné perspektivy a zároveň si plně užívat pohodlí obklopení přírodou,“ říká autor projektu, italský architekt Stefano Boeri. Celý komplex se skládá z pěti věží, z nichž dvě obsahují obytné prostory, a rozkládá se na ploše o něco větší než 4,5 hektaru.

Obytné budovy obsahují 404 stromů, 4 620 keřů a 2 409 metrů čtverečních menších rostlin, jako jsou vytrvalé trávy a popínavé rostliny. Většinou se jedná o původní druhy, což znamená, že jsou dobře přizpůsobeny klimatu a nezpůsobují v místních ekosystémech problémy jako invazní druhy.

Odborníci odhadují, že vertikální les díky své bujné zeleni ročně pohltí až 22 tun znečištění oxidem uhličitým a na oplátku vyprodukuje přibližně 11 tun kyslíku. Někteří nájemníci se již nastěhovali do 209 bytů komplexu. Společnost Boeri pracuje na podobném projektu také v čínském městě Liou-čou, které je jedním z nejsmogovějších měst na světě. Tento projekt je mnohem větší a plánuje se, že pojme až 30 000 lidí a bude obsahovat více než 1 milion rostlin.

Zdroj: thecooldown.com