USA vyvíjejí projekt nové stíhačky s názvem NGAD. Co o ní víme?

Spojené státy vyvíjejí program NGAD (Next Generation Air Dominance), který počítá s výrobou stíhacího letounu 6. generace. Jak uvádí serve Defense News, může se jednat o nejdražší letecký projekt v historii.

Ministr letectví USA Frank Kendall zdůraznil, že hodiny programu stíhacího letounu 6. generace se nezačaly odpočítávat v roce 2015. (tehdy byla nasazena experimentální fáze programu), ale začíná přibližně v tomto okamžiku. Co zatím víme o projektu NGAD?

Americký stíhač budoucnosti

Podle dosavadních zpráv se očekává, že stroj bude mít hybridní tvar. Bude mít také dva velké vstupy vzduchu, podobné těm, které jsou na stíhačkách F-22 Raptor. Významné je, že nový stíhací letoun má mít schopnosti, které nemá žádný z těch, které se v současnosti ve světě vyrábějí.

Podle nejnovějšího prohlášení společnosti Kendall program právě vstoupil do klíčové fáze technického a výrobního vývoje. Zdůraznil, že tato technologie se stále vyvíjí a že úsilí projektu NGAD v současné době zahrnuje „rodinu systémů“ s několika složkami, včetně několika autonomních bezpilotních letounů doprovázejících pilotované letouny ve formaci. Přestože se od programu očekává výroba stíhacího letounu 6. generace, projekt NGAD se nezaměřuje na stavbu konkrétního stroje, ale spíše na nasazení celé generace moderních leteckých platforem.

Výše zmíněný letoun X-plane bude bezpilotní konstrukce, ale s možností řízení pilotem. Z tohoto důvodu má mít tradiční kokpit. Projekt NGAD by mohl být nejdražším leteckým programem v historii.

Svědčí o tom i slova ministra letectví Franka Kendalla, který v dubnu přiznal, že každý stroj bude pravděpodobně stát několik set milionů dolarů. Stačí říci, že americké letectvo požádalo Kongres, aby do svého rozpočtu na rok 2023 zahrnul téměř 1,7 milionu dolarů, v přepočtu cca 37 miliard Kč na projekt NGAD. Z této částky má být 133 milionů, v přepočtu cca 2,9 miliard Kč použito na výzkum, vývoj a testování.

Kendall přiznal, že chce, aby programy amerického letectva trvaly kratší dobu než dosud. „Nezajímají mě demonstrace a experimenty, pokud nejsou nezbytným krokem na cestě ke skutečným schopnostem,“ řekl. Dodal, že cílem je, aby se projekt NGAD do roku 2030 stala skutečnou bojovou schopností. Řekl také, že má „tak naléhavý pocit“, že potřebuje nejmodernější bojové schopnosti, že je ochoten přijmout větší riziko.

Některé informace o tomto programu byly uvedeny v dokumentu nazvaném Vize námořního letectva 2030-2035 z listopadu loňského roku.V něm se uvádí, že podle analýzy musí mít stíhačka 6. generace větší dolet a rychlost, obsahovat pasivní a aktivní senzorové technologie a být schopna používat zbraně s delším dosahem.

Zdroj: defensenews.com