USA vyklízejí sklady. Rakety, které pamatují Vietnam, zamířily na Ukrajinu

USA vyklízejí sklady a na Ukrajinu dorazila masa nejrůznějšího moderního i starého vybavení. Vysvětlujeme, co jsou zač americké rakety Zuni známé z Vietnamu.

Na Ukrajině byly spatřeny ukrajinské útočné letouny Su-25, které používají americké řízené střely Zuni ráže 127 mm. Zdá se, že zásoby sovětských raket jako S-13 nebo S-25 se tenčí, a tentokrát byl do sovětských letounů integrován další zbraňový systém dodaný Západem, jak píše web Mil.

Nejedná se o nové vybavení, protože neřízené střely Zuni byly navrženy již v 50. letech 20. století inženýry ve výzkumném středisku amerického námořnictva China Lake a Američané je již sériově vyráběli a používali např. během války ve Vietnamu.

Nejméně 4 000 raket Zuni bylo Ukrajině dodáno v rámci balíčku americké pomoci oznámeného již v lednu, který zahrnoval mimo jiné také transportéry M113, bojová vozidla pěchoty M2A2 Bradley, rakety RIM-7 Sea Sparrow nebo odpalovací zařízení protitankových rake TOW-2B s raketami.

Střely s plochou dráhou letu Zuni navzdory svému stáří mohou být stále nebezpečné
Střely Zuni jsou jednoduchou konstrukcí o ráži 127 mm, hmotnosti 46,3-61,6 kg a doletu až 8 km při odpálení ze vzduchu. Střely se vyráběly v několika variantách bojových hlavic o hmotnosti 20,7-25,6 kg, přičemž nejoblíbenějšími modely byly demoliční, tříštivé a dvoufunkční tříštivé/protipancéřové.

V prvním případě je bojová hlavice určena k proražení například 9 m zeminy nebo téměř 1 m betonu, zatímco dvoufunkční model mohl v závislosti na použité rozněcovačce vytvořit při dopadu více než 2 000 částí nebo propálit až více než 400 mm pancéřové oceli, jak píše server The Drive.

Zdroj: redakce, mil.in.ua, thedrive.com