USA plánují poslat Izraeli chytré bomby SPICE, které by mohly omezit civilní ztráty v Gaze. Fungují i bez signálu GPS

Americká armáda plánuje poslat Izraeli nové přesné bomby SPICE. Jedná se o jedny z nejpřesnějších bomb a dokáží fungovat i bez signálu GPS. Unesou až 75 kg výbušniny a umí při letu upravovat svůj kurz.

Bomby SPICE jsou známé svou přesností a používají se k přesným úderům z vojenských letadel, což je schopnost, která má potenciál minimalizovat civilní ztráty během konfliktů. Tato přesně naváděná munice představuje významný pokrok v moderní válečné technologii. SPICE je rodina autonomních zbraňových systémů vzduch-země, které jsou navrženy tak, aby umožňovaly přesné a masivní údery i v prostředí, kde je GPS signál odepřen. Díky těmto vlastnostem se ideálně hodí do zasažené oblasti v pásmu Gazy, jelikož se nemůže stát, že by bomba minula svůj cíl.

Podle podmínek dohody budou tyto zbraně vyrobeny společností Rafael USA, významnou společností v oblasti obranných technologií, a následně předány její izraelské mateřské společnosti Rafael Advanced Defense Systems k použití izraelským ministerstvem obrany. Americká armáda plánuje poslat 2000 těchto bomb v hodnotě vice než 7,4 miliard korun.

Zdroj: redakce, timesofisrael