Umělá inteligence zjistila, že obličej na Raphaelově obrazu nenamaloval sám mistr

Na slavném Rafaelově obraze je obličej, který podle nové analýzy umělé inteligence není dílem renesančního mistra.

Odborníci z univerzity v Nottinghamu, Bradfordu a Stanfordu použili na základě inteligence hloubkovou analýzu rysů obrazu Madonna della Rosa (Růžencová madona) a zjistili, že ačkoli většina obrazu je skutečně dílem Rafaela, tvář Josefa s největší pravděpodobností není dílem téže ruky.

Obraz della Rosa, který visí v madridském Museo del Prado, zaujal odborníky na umění, přičemž někteří – včetně badatele profesora Jurga Meyera zur Capellena – se domnívají, že se na něm mohl podílet Rafaelův žák Giulio Romano. Podle jedné z teorií mohl růži a spodní část namalovat někdo jiný. Nová analýza však ukazuje, že spodní část obrazu je „s největší pravděpodobností“ dílem Rafaela.

Profesor Hassan Ugail, ředitel Centra pro vizuální výpočetní techniku a inteligentní systémy na Bradfordské univerzitě, vytvořil algoritmus, který s 98% přesností rozpoznává autentická Rafaelova díla.

„Když počítači předložíte obrázek, s 98procentní přesností binárně klasifikuje, zda se jedná o autentického Rafaela, či nikoliv.  Nyní můžeme s velkou jistotou říci, zda je obraz autentický Rafael, nebo ne.“ uvedl profesor Ugail.

Zdroj: Nottingham