Umělá inteligence zjistí, že jste pili alkohol. Stačí jeden pohled

Vědci z Vietnamské národní univerzity vyvinuli speciální systém založený na umělé inteligenci, který dokáže s 93% přesností určit, zda jsme opilí. Umělé inteligenci k tomu stačí jediný pohled na náš obličej. Toto řešení by mohlo pomoci v boji proti opilým řidičům.

Systém vyvinutý Kha Tu Huynh a Huynh Phuong Thanh Nguyen z Vietnamské národní univerzity byl popsán ve vědeckém časopise International Journal of Intelligent Information and Database Systems. Jak vysvětluje Tech Xplore, vývojáři se domnívají, že toto řešení by mohlo být užitečné zejména v oblastech, kde je řízení a rizikové chování řidičů pod vlivem alkoholu vážným problémem.

Umělá inteligence zjistí, že jste opilí

Předchozí řešení zaměřená na detekci opilých řidičů se zaměřovala na hodnocení očí, polohy hlavy nebo celého těla. Tech Xplore však zdůrazňuje, že je snadno ovlivnily různé další faktory, které zkreslily konečné hodnocení. Systém založený na umělé inteligenci, který navrhli odborníci z Vietnamské národní univerzity, zase využívá termální zobrazování, což znamená, že vytváří snímky na základě infračerveného záření vyzařovaného objektem.

Vědci jsou přesvědčeni, že systém funguje s přesností 93 %. Jeho účinnost by měla být co nejvyšší, aby se předešlo případným chybám. To zahrnuje jak přehlížení opilých osob, tak nesprávné posuzování střízlivých osob, což může vést k frustraci řidičů a dokonce ke ztrátě důvěry v instituce, které systém používají.

Zdroj: tech.wp.pl