Umělá inteligence ChatGPT-5 se údajně objeví na konci roku 2023. Má dosáhnout lidské inteligence

GPT-5 by mohl pro umělou inteligenci znamenat významný krok vpřed, ale pravděpodobně je lepší mírnit očekávání.

Podle nedávné zprávy společnosti OpenAI může být GPT-5 spuštěn ještě před koncem letošního roku, informuje portál Windowscentral.
GPT-4 byl spuštěn teprve před několika týdny, takže by to byl poměrně rychlý obrat, kdyby se v tak krátkém časovém úseku objevila další významná aktualizace.
Někteří diskutovali o možnosti, že GPT-5 dosáhne umělé obecné inteligence, což by znamenalo, že chatbot bude mít stejný intelekt a porozumění jako člověk.

Společnost OpenAI oznámila a dodala GPT-4 teprve před několika týdny, ale je možné, že již máme datum vydání další významné iterace velkého jazykového modelu (LLM). Podle tweetů vývojáře Siqiho Chena by společnost OpenAI měla dokončit výcvik GPT-5 do konce roku 2023.

Společnost OpenAI o modelu GPT-5 veřejně nehovořila, takže přesné změny a vylepšení, kterých se dočkáme, nejsou jasné. Chenův první tweet na toto téma uváděl, že „OpenAI očekává, že dosáhne AGI“, přičemž AGI je zkratka pro Artificial General Intelligence (umělá obcná inteligence). Pokud GPT-5 dosáhne AGI, znamenalo by to, že chatbot dosáhne lidského porozumění a inteligence.

GPT-4 je podstatně schopnější než GPT-3.5, který poháněl ChatGPT několik prvních měsíců, kdy byl k dispozici. GPT-4 dokáže analyzovat obrázky i text. Je také schopen řešit složitější úkoly a je kreativnější než jeho předchůdce.

Microsoft potvrdil, že nový Bing používá GPT-4 a to již od svého spuštění v beta verzi.

Pokud bude další generace GPT spuštěna před koncem roku 2023, bude pravděpodobně schopnější než GPT-4. Ale na jakoukoli diskusi o tom, že umělá inteligence získá intelekt a porozumění na úrovni člověka, si možná budeme muset počkat.

Zdroj: Windowscentral