Ukrajinská polní improvizace. To je Panzerjäger

Ukrajinci už nejednou prokázali obrovskou dávku kreativity a tentokrát vyřešili jeden z nejvýznamnějších problémů mobility protitankového kanonu T-12 Rapira. Dalo by se říci, že tento stíhač tanků na podvozku MT-LB si poradí s jakýmkoli ruským obrněným vozidlem.

Kromě moderního vybavení používají Ukrajinci také množství improvizovaných řešení. Patří mezi ně buginy používané jako lovci tanků, pick-upy jako nosiče neřízených raketometů S-8. Ukrajinci také masivně využívají komerční bezpilotní letouny v podobě průzkumných, dělostřeleckých naváděcích a improvizovaných bombardérů nebo dronů kamikadze.

Tentokrát se jedná o další adaptaci starého podvozku MT-LB ze 60. let na novou roli. Ukrajinci se do něj rozhodli integrovat obvykle tažený protitankový kanon T-12 Rapira. Jedná se o kanón s hladkým vývrtem ráže 100 mm, který je schopen propálit ~400 mm pancéřové oceli při použití kumulativní munice 3BK16M/3UBK (HEAT). K dispozici je také kinetická munice typu APFSDS typu 3BM23/3UBM10 s průbojností až 225 mm na vzdálenost 1 km.

Nezdá se to mnoho, přesto má tento kanon za příznivých okolností schopnost zničit i nejmodernější verze tanků T-72 nebo T-90. Mluvíme o zásazích do relativně špatně chráněných boků nebo zádě, jak předvedly posádky obrněných transportérů BTR-4 Bucephalus.

Kromě toho stojí za zmínku, že kinetická munice typu APFSDS má sice horší výkon než kumulativní munice, ale je mnohem méně zranitelná reaktivním pancířem a penetrátory se pohybují mnohem vyšší rychlostí než protitankové řízené střely (ppk), a proto poskytují cíli méně času na reakci.

Ukrajinci se jej rozhodli namontovat na podvozek transportéru MT-LB, nejde však o jednoduchou úpravu, neboť zde vidíme úpravy podvozku a použití výsuvných hydraulických konzol jako u dělostřeleckých systémů, díky nimž podvozek při střelbě tolik netrpí.

Výsledkem je tedy mnohem mobilnější stíhač tanků než tažený komplet, o němž lze říci, že je duchovním dědicem Panzerjägeru nebo Marderu, který je schopen bez problémů zničit jakoukoli ruskou protitankovou obrněnou techniku.

Zdroj: Twitter, Wikipedia, redakce