Ukrajinci se chlubí rekordním zásahem. Dron měl urazit více než 1 800 km a zničit ruský strategický radar

Ukrajinci oznámili, že dron provedl útok na dálkovou radarovou stanici Voroněž-M ve městě Orsk ve východoruské Orenburské oblasti. Dron urazil více než 1 800 km, čímž stanovil nový rekord v dosahu škod způsobených drony kamikadze, jak píše web TechWP.

Tento útok vzbudil pozornost i ruských médií. Podle ruských zdrojů mohl být cílem dronu vojenský objekt. Předchozím nejvzdálenějším cílem napadeným ukrajinskými drony byl objekt ve městě Salavat v Baškirii, který se nachází o 140 km blíže ukrajinským hranicím než Orsk.

Útoky na ruské nehorizontální radary

Útok na radar Voroněž-M není jediným svého druhu v poslední době. 23. května Ukrajinci udeřili na radiolokační stanici v Armaviru v Krasnodarském kraji, kterou tvořily dva mimoradary 77Ja-6DM Voroněž-DM. Tento úspěch byl pro Ukrajinu důležitý, protože radary tohoto typu hrají klíčovou roli ve strategické bezpečnosti Ruska. Náklady na radar Voroněž-M se navíc blíží 1,1 miliardy korun.

Radar Voroněž-M patří do rodiny ruských stacionárních radarových stanic dlouhého dosahu. Je určen k detekci kosmických a aerodynamických objektů, zejména balistických a řízených střel. Voroněž-M pracuje v pásmu metrových vln a jeho odhadovaný dosah je až 6 000 km.

Ukrajinská technologie dronů

Ukrajinci zatím neuvádějí, který model dronu byl při útoku ve městě Orsk použit. V září 2023 tehdejší tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany (RBNO) Ukrajiny Oleksij Danilov uvedl, že ukrajinská armáda dokáže zasáhnout cíle na vzdálenost 700 až 1 500 km díky spolupráci specialistů zaměřených na obranu ukrajinského území před agresorem.

Ukrajina dlouhodobě vyvíjí bezpilotní letouny dlouhého doletu, které jí umožňují zasahovat cíle na ruském území. Mezi tyto letouny patří UJ-22 Airborne s doletem 800 km, kamikadze drony „Bobr“ s doletem až 1 000 km a drony Rubak s doletem kolem 500 km. Je možné, že tyto drony byly upraveny, jejich dolet zvětšen a detekce nepřátelskou protivzdušnou obranou ztížena.

Zdroj: TechWP