Ukrajinci rozebrali ruský dron. Ten měl evropské součástky z elektrokola

Rusko je stále kreativnější v uspokojování svých technologických potřeb tváří v tvář uvaleným sankcím. Analýza dronů sestřelených ukrajinskou protivzdušnou obranou odhalila přítomnost součástek například ze švýcarského elektrokola, jak píše server Technology.

Ruský zbrojní průmysl využívá nejen komponenty dovážené z Číny nebo Turecka, ale také materiály z evropských trhů, čímž obchází hospodářské sankce. Trend kreativního vojenského využití západní civilní elektroniky je v Rusku silný.

Švýcarská elektronika v ruských zbraních

Ruská armáda používá ve svých bezpilotních letounech a raketách elektroniku ze spotřebitelsky dostupných strojů, elektrokol nebo řídicích jednotek automobilů. V sestřeleném průzkumném dronu Orlan-10 našli odborníci nejmodernější mikročip vyrobený švýcarskou společností U-blox. Ta patří k lídrům ve výrobě elektroniky pro automobilový, komunikační a spotřebitelský trh.

Ruský trh se zbraněmi se nachází ve vážné krizi v důsledku sankcí a ničivého dopadu konfliktu na Ukrajině. Kromě nedostatku součástek je v továrnách a zbrojovkách citelný nedostatek pracovních sil. Rusko stále udržuje obchodní vztahy s Čínou, přičemž některé zboží se do země dostává přes země, jako je Turecko.

Součástky se mohly do Ruska dostat z výrobků dovezených ze Švýcarska v letech 2012, 2015 a 2019 a byly s největší pravděpodobností vyjmuty z demontovaných elektrokol a automobilových systémů a poté instalovány do zbraňových komponentů.

Zdroj: redakce, technology.org