Ukrajina zavádí protitanková děla vybavená radarem ze sovětské éry

Ukrajinské jednotky nedávno provedly cvičení, na němž demonstrovaly různé protipancéřové schopnosti, které mají k dispozici, včetně protitankových děl MT-12R z dob studené války. Tyto zbraně jsou neobvyklé tím, že jsou vybaveny malým radarem, který pomáhá posádkám najít cíle na bojišti, které může být plné kouře, prachu a jiných zatemňujících látek, píše server The Drive.

Ačkoli hlavní armády po celém světě postupně vyřazují protitankové zbraně ve prospěch řízených protitankových střel, ukrajinská děla MT-12R by mohly být stále užitečné v případě nového ruského vojenského vpádu, v němž by tanky a další obrněná vozidla téměř jistě hrály hlavní roli.

Na oficiálním kanálu ukrajinského ministerstva obrany, bylo dnes zveřejněno video z cvičení. Na záběrech jsou rovněž vidět zřejmě tanky T-80 nebo T-64 a vozidla Shturm-S, což jsou varianty víceúčelového pásového obrněného vozidla MT-LB vyzbrojeného protitankovými střelami AT-6 Spiral. Vojáci během těchto cvičení použili také tažený systém pro kladení min PMZ-4. Personál v zadní části nákladního vozidla, které táhne PMZ-4, ručně podává protitankové miny TM-62 do žlabu, které pak padají do mělkého příkopu, který systém za jízdy prořezává.

Výskyt děl MT-12R na cviční, známých také pod označením 2A29R, je obzvláště zajímavý vzhledem ke konstrukci zbraně a častějšímu zaměření na protitankové raketové schopnosti Ukrajiny, pokud jde o způsob boje jejích jednotek proti invazní ruské obrněné technice.

Trocha historie

Ve srovnání s modernějšími protitankovými střelami je dělo MT-12R rozhodně zastaralá konstrukce. Původní protitanková zbraň T-12 vstoupila poprvé do služby v sovětské armádě v roce 1961. Následoval vývoj různých vylepšených variant MT-12, včetně MT-12R, jehož první exempláře byly nasazeny do výzbroje počátkem 80. let. Varianty T-12/MT-12 jsou dodnes ve službě mimo jiné i v ruské armádě.

Není jasné, jak účinný by mohl být tento kanón obecně proti novějším ruským tankům. Zároveň by mohl být stále užitečný proti starším variantám, které má Rusko v záloze a které by mohlo nasadit do rozsáhlé operace, stejně jako proti lehčím obrněným a neobrněným vozidlům. Kromě protitankových střel může MT-12R střílet vysoce explozivní tříštivé střely, které zasahují nepancéřované cíle, včetně vojáků na otevřeném prostranství.

Celkově lze říci, že i po týdnech, kdy ruské síly proudily do oblastí naproti ukrajinským hranicím, spolu se stupňující se rétorikou, zůstává velmi nejisté, zda Kreml skutečně zahájí nový vpád na Ukrajinu. Pokud se Rusko rozhodne k takovému postupu, budou mezi obrannými prostředky, které proti němu budou postaveny, ukrajinské protiletadlové zbraně MT-12R.

Zdroj: thedrive.com