Turci představili tank nové generace s motorem Hyundai

Společnost BMC Otomotiv Sanayi, výrobce tureckého základního tanku nové generace Altay, ukázala na videu stroj postavený s jihokorejskou pohonnou jednotkou.

První prototyp tanku Altay turecké výroby byl představen v roce 2012. Byl výsledkem prací na vozidle, které začaly o čtyři roky dříve. Více než deset let výrobce pracoval na vývoji domácí technologie a dnes můžeme obdivovat výsledky, píše portál Daily Sabah. Turci právě ukázali Altay vybavený motorem pocházejícím z Jižní Koreje. Jaké budou schopnosti této modernizace tureckého zbrojního průmyslu?

Altay s motorem Hyundai

Turecká společnost BMC se rozhodla použít pohonnou jednotku z Jižní Koreje kvůli obtížnému získávání technologií z jiných směrů. Proto bude základní tank nové generace Altay vybaven motorem Hyundai Doosan Infracore DV27K, který se možná dostane i do tanků K2 III.

Zpoždění ve výrobě tureckého bojového stroje nebylo pro Turky ztraceným časem. Po celou tuto dobu byly sbírány zkušenosti z bojových zkoušek a na novém tanku byla úspěšně prováděna další vylepšení. Mezi ně patří například izolace zásoby munice (2x 12 nábojů ráže 120 mm) od osádky. Je také známo, že Altay bude vybaven zesíleným stropem na ochranu proti dělostřelecké nebo letecké munici. O obranu vozidla se bude starat také systém aktivní ochrany Aselsan AKKOR (volitelně spolupracující se systémem řízení palby) a pozorovací a výstražný systém ORUMCEK s laserovým paprskem YAMGOZ.

Společnost BMC také nedávno oznámila plány na sériovou výrobu tanku Altay. Výrobce předpokládá, že celý proces bude trvat devět měsíců, ale v případě potřeby (ve válečném režimu) je společnost schopna zvýšit kapacitu a vyrobit stroje za tři až pět měsíců. Ačkoli společnost BMC bude zpočátku vyrábět pomalejším tempem (do 50 kusů ročně), nyní se hovoří o rozsahu výroby 100 kusů ročně. Až 30 kusů však může být exportováno.

První série bude vyrobena v letech 2025 až 2030 a bude čítat 250 tanků. Výrobce rovněž zdůrazňuje, že 85 % komponentů, z nichž se bude Altay skládat, bude turecké výroby. Pohonný systém z Jižní Koreje však nebude překážkou vývozu tanku. První zkušební tanky budou dodány 23. dubna 2023.

Zdroj: Daily Sabah