Tanky K2 a kanónové houfnice K9 v Polsku. Jaké speciální vylepšení chtěli Poláci?

Zásilka tanků K2 a houfnic K9, kterou již dříve oznámil ministr národní obrany Mariusz Blaszczak, již dorazila do přístavu v Gdyni, jak píše server Defence24. Na internetu se objevily první fotografie zachycující vykládku jihokorejské techniky zakoupené Polskem. Mají ovšem zvláštní vylepšení.

Zprávy o plánovaných nákupech jihokorejského vojenského vybavení Polskem se ve veřejném prostoru objevují již několik měsíců.

Mezitím se již na internetu objevily první fotografie tanků K2 a houfnic K9 z přístavu v Gdyni. Ukazují jeřáby vykládající zbraně z lodi, která připlula do Polska z Jižní Koreje.

Tanky K2 a houfnice K9 pro Polsko

Zbraně byly získány v rámci zbrojních kontraktů uzavřených v červenci mezi Polskem a Jižní Koreou. Rámcový kontakt s polskou společností Hyundai Rotem předpokládá nákup celkem 1 000 tanků K2 a jejich vývojové verze K2PL spolu s přidruženými vozidly, tj. vozidly technické ochrany, vozidly ženijní podpory a přidruženými mosty a dalšími prvky na základě polských řešení, jakož i balíček výcviku a logistiky, zásoby munice a technickou podporu výrobce, jak uvádí server Army Technology.

Dosud uzavřené smlouvy počítají s dodávkou 189 tanků a 212 kanónových houfnic na pásovém podvozku.

Zvláštní vylepšení

K2 Black Panther je jedním z nejmodernějších a zároveň nejdražších základních tanků na světě. Cena za jednotku činí přibližně 8,5 milionů dolarů. (více než 192 milionů Kč). Polská varianta má oproti standardní verzi silnější boční pancéřování díky odnímatelným kompozitním modulům a tyčovému pancíři v zadních částech vozidla. Polská verze tanku je navíc delší, takže bylo nutné použít sedmý pár kol.

Tank K2PL je také vybaven systémem aktivní ochrany KAPS (Korean Active Protection System), který dokáže sestřelit přilétající střely nebo granáty dříve, než zasáhnou hlavní pancíř. Hlavní výzbrojí tanku K2 je hladký kanón ráže 120 mm L/55. Tank je také vyzbrojen dvěma kulomety – jedním ráže 12,7 mm a druhým ráže 7,62 mm.

Kanónové houfnice K9PL jsou namontovány na pásovém podvozku o hmotnosti přibližně 42 tun. Jejich ocelová konstrukce poskytuje vysokou pevnost a ochranu proti střelbě z ručních zbraní a dělostřeleckým šrapnelům. Základní výzbrojí K9 je 155mm kanón s délkou hlavně 52 ráží. Maximální dolet vystřelených střel je přibližně 40 km. Kromě toho jsou dělové houfnice vybaveny velkorážním kulometem ráže 12,7 mm.

Zdroj: redakce, defence24.pl, army-technology.com