Toto zařízení nahradí fotovoltaiku. Výsledky předčily očekávání

Skotská společnost AWS Ocean Energy se pochlubila výsledky testů zařízení, které vyrábí energii z vln. Zkoušky provedené v Evropském centru pro mořskou energii (EMEC) na Orknejích ve Skotsku předčily očekávání samotných vývojářů, neboť průměrný výkon a špičkové hodnoty byly o 20 % vyšší, než se předpokládalo, jak píše server Spark Chronicles.

Společnost AWS Ocean Energy zdůraznila, že v klíčovém bodě výzkumného programu, který probíhá v testovacím zařízení EMEC ve Scapa Flow, dosáhl měnič energie z vln Waveswing průměrného výkonu přes 10 kW a špičkových hodnot 80 kW v období mírných vlnových podmínek. Tato čísla o 20 % překonala vlastní prognózy developera.

Waveswing generuje energii z vln

Během zkoušek výzkumníci také prokázali, že zařízení je mimořádně robustní a umožňuje výrobu energie i za špatných povětrnostních podmínek. Kromě toho se jim podařilo zjistit, že nasazení zařízení Waveswing od postavení na nábřeží až po instalaci a úplné uvedení do provozu je možné za méně než 12 hodin.

Prototyp zařízení Archimedes Waveswing, které využívá energii z vln, se již šest měsíců testuje v Evropském centru pro mořskou energii. Současná fáze námořních zkoušek potrvá do konce roku 2022 a další fáze testování začne na začátku roku 2023. Odborníci budou testovat další možnosti podvodního zařízení, které svým vzhledem připomíná velkou plechovku.

Sami vývojáři popisují své řešení jako bóji, která reaguje na změny tlaku vody způsobené proudícími vlnami a přeměňuje výsledný pohyb na elektrickou energii prostřednictvím generátoru s přímým pohonem. Systém lze použít v hloubkách větších než 25 m. Je vhodný jak pro samostatné použití, tak pro integraci do větších konstrukcí. V prvním případě může dodávat výkon od 15 kW do 500 kW, ve druhém až 10 MW.

Zdroj: sparkchronicles.com, redakce