Tohle ještě nikdo v akci neviděl. Rusové sahají po vzácné arktické vojenské technice. Co je zač?

Rusové na Ukrajině rozmístili vzácnou arktickou verzi raketového systému země-vzduch Tor-M2DT, jak uvedl web Defence Blog. Vysvětlíme vám, co je to za systém a jaké jsou jeho možnosti.

Válka na Ukrajině nutí Rusko sáhnout hluboko do svých skladů a hledat další vojenské vybavení, které by mohlo přesunout na frontu. Je obtížné posoudit, zda se tak stalo v případě systému Tor-M2DT, i když je třeba poznamenat, že je speciálně navržen pro použití v arktické oblasti, kde měl chránit polární vojenské základny, letiště, sklady nebo přístavy, které se zde nacházejí. Zima na Ukrajině může být krutá, ale rozhodně se tamní podmínky nevyrovnají těm arktickým.

Rusové sahají po vojenském vybavení pro Arktidu

Tor-M2DT je ruský systém protivzdušné obrany krátkého dosahu, který je jednou z vylepšených verzí řízených střel země-vzduch vyvinutých v SSSR 9K330 Tor. Toto řešení přijali Rusové v roce 1986 a arktická verze Toru spatřila světlo světa až v roce 2017. První várka vozidel byla Putinově armádě dodána v roce 2018.

Raketový systém Arctic je založen na podvozku kloubového pásového vozidla DT-30PM-T1. Jak uvádí Army Recognition, skládá se ze dvou pásových vozidel spojených řídicím mechanismem. V přední části je uzavřená kabina pro tříčlennou posádku – řidiče, obsluhu odpalovacího zařízení a velitele. Zadní část slouží k přepravě odpalovací stanice raket TOR-M2. Zde jsou také umístěny radary systému.

Podle serveru Army Recognition je Arctic Tor-M2DT vhodný pro boj se všemi druhy moderních vzdušných cílů. Úspěšně eliminuje letadla, vrtulníky, drony, rakety nebo přesnou munici. Dokáže také odrazit hromadné nálety nepřítele, a to i v případě, že nepřítel používá četné prostředky elektronického boje. Jeho obsluha je navíc velmi jednoduchá díky vysokému stupni automatizace.

Je však třeba poznamenat, že pás M2DT není pancéřovaný a je vyzbrojen pouze protiletadlovými střelami. Může nést až 16 raket 9M338, které jsou odpalovány horizontálně. Jedná se o novější zbraň než střely 9M331 používané ve starších systémech Tor a očekává se, že bude mít větší přesnost a dosah. Podle dostupných informací má 9M338 maximální dolet 16 km a maximální výšku letu 10 km.

Zdroj: redakce, defence-blog.com, armyrecognition.com