Tohle je Mercedes mezi tanky. Ukrajinci neskrývají nadšení

Ukrajinští vojáci absolvují výcvik v používání tanků Leopard 2 na největším německém vojenském cvičišti v Munsteru. Ukrajinci do strojů vkládají velké naděje a jeden z nich byl dokonce v pokušení přirovnat je k Mercedesu. Připomeňme si, co jsou tanky Leopard 2 zač.

Na otázku, jaký je rozdíl mezi západními a sovětskými systémy, sedmapadesátiletý voják odpověděl: „můžete si to představit jako rozdíl mezi Mercedesem a Žiguli“. Jeho výrok odkazoval na luxusní západní automobily a sovětské osobní automobily, mezi nimiž je technologický rozdíl. Muž dodal: „doufá, že [Leopardy] přinesou průlom ve válce“. Ukrajinci v současné době procházejí výcvikem na tankových posilovačích a skutečných strojích v Munsteru, jak píše server Kyiv Independent.

Ukrajinci se cvičí v obsluze Leopardů 2

Tanky Leopard 2 jsou považovány za jedny z nejlepších základních tanků na světě. Jak jsme již informovali, jsou to první základní tanky zařazené do třetí generace, která je nyní standardní výzbrojí armád západních zemí. Ukrajinci dostanou jejich starší verzi 2A4, vyráběnou na přelomu 80. a 90. let. Jedná se o vrchol vývoje tanků za studené války. Při jeho konstrukci Němci využili poznatky a zkušenosti získané při výrobě jiných tanků a obrněných vozidel.

Leopard 2A4 je téměř 10 metrů dlouhý a váží 55 tun. Jejich vybavení zahrnuje automatický systém řízení palby a také digitální systém řízení palby schopný pracovat s novými typy munice. Od předchozích verzí Leopardů se liší mimo jiné pancířem zesíleným vrstvami titanu a wolframu. Za zmínku stojí, že prakticky všechny starší modely Leopardů byly modernizovány na standard 2A4.

Základní výzbroj Leopardu 2A4 tvoří hladkohlavňový kanon Rheinmetall L/44 ráže 120 mm. Kromě něj je tank vybaven koaxiálním kulometem MG3A1 ráže 7,62 mm, dalším kulometem MG3A1 ráže 7,62 mm a 4×4 76mm vrhači dýmových granátů, jak uvádí server Military Today. I přes provedené změny na těchto strojích se však jedná o starší verze, které z hlediska ochrany a vybavení vybočují například z řady Leopard 2A5 nebo pozdějších verzí. Stále se však jedná o lepší tanky než některé modely, které se vyskytují na Ukrajině, například tanky T-72.

Zdroj: redakce, kyivindependent.com, military-today.com