Teplé dny přicházejí. Je čas přepnout okna do „letního režimu“

Blížící se léto je ten správný čas postarat se o náš domov. To platí i pro okna, která je třeba přepnout do správného režimu. Jednoduchým úkonem budeme moci ušetřit na účtech a užívat si lepšího komfortu bydlení.

Většina dnes instalovaných oken plastová okna, která nabízejí dobré užitné vlastnosti a jejich výroba je relativně levná. Ne každý však ví, že tyto typy oken nabízejí také důležitou funkci.

Na boční hraně okna na tzv. kování jsou umístěny speciální šrouby, které umožňují nastavení přítlaku křídla vůči rámu okna. V létě se používá slabší přítlak, který zajišťuje malou cirkulaci vzduchu, což vede k příjemnějšímu prostředí pro bydlení. V zimě se naopak používá silnější přítlak, který snižuje tepelné ztráty a snižuje účty za vytápění. Někdy je k dispozici také přechodný režim (známý jako standardní nebo univerzální).

Jak nastavit okna na léto?

V teplejších měsících, kdy venkovní teplota přesáhne 10 stupňů Celsia, byste měli okna přepnout do letního režimu. Jak to uděláte?

Na boční straně křídla jsou speciální šrouby, které je třeba přepnout do příslušného režimu – otočením doprava se přítlak zvyšuje a otočením doleva snižuje. Nastavení se u každého okna mírně liší. U některých modelů lze prvek vytáhnout a nastavit prsty, u jiných je však nutné použít šroubovák nebo imbusový klíč (nejlépe je ověřit si to v návodu k použití nebo se zeptat prodejce). Seřízení je důležité provést na všech příčlích a ve všech okenních/balkonových křídlech.

Jak mohu zkontrolovat seřízení okna? Seřízené křídlo bude méně přitlačeno k rámu, což pocítíte při otáčení klikou a zavírání křídla. Okno v letním režimu zajišťuje malou cirkulaci vzduchu, takže budete cítit, že z něj více táhne.

Zdroj: redakce – autorský článek, Desigus X Pro