Tento domácí robot vysaje nebo udělá kafe. Stojí za ním také Google

Učení napodobováním ukázalo velký potenciál v robotice, zejména při manipulaci. Tým výzkumníků ze Stanfordovy univerzity a společnosti Google DeepMind dosáhl v této oblasti pokroku vytvořením mobilního humanoidního systému ALOHA. Tento robot u vás vysaje nebo udělá kafe.

Tento robot může vykonávat více činností, například vařit nebo organizovat věci v domácnosti, což z něj činí potenciální AI jako pomocníka budoucnosti.

Mobilní systém ALOHA integruje mobilní základnu a komplexní teleoperační rozhraní, které umožňuje ovládání celého těla. Systém je navržen tak, aby napodoboval složité úkoly mobilní manipulace, které byly dříve náročné při použití běžných technik imitačního učení zaměřených na stolní scénáře, píše portál InceptiveMind.

Mobilní systém ALOHA slouží především ke sběru dat, čímž vytváří základ pro získávání znalostí a reprodukci rozmanitých bimanuálních činností.

Jednou z klíčových vlastností systému Mobile ALOHA je jeho schopnost souběžného trénování se zavedenými statickými soubory dat ALOHA, což jej odlišuje od běžných robotických systémů. Systém dosahuje působivé úspěšnosti pomocí kombinace klonování chování pod dohledem a 50 demonstrací pro každou úlohu.

Podle výzkumníků to zvyšuje jeho výkonnost v mobilních manipulačních úlohách až o 90 %, což systému Mobile ALOHA umožňuje samostatně provádět složité mobilní manipulační úlohy, jako je smažení, příprava kávy, vysávání, servírování kusu krevet, otevření dvoudveřové nástěnné skříňky pro uložení těžkých hrnců na vaření, přivolání a vstup do výtahu a lehké opláchnutí použité pánve pomocí kuchyňské baterie.

Přestože robotický kuchař svými schopnostmi ohromuje, stále se objevují výstupy, ve kterých klopýtá a dělá chyby. Přesto se jedná o významný pokrok v robotickém učení na základě instrukcí. Ještě se uvidí, jak umělá inteligence ovlivní lidská pracovní místa!

Zdroj: InceptiveMind