Tanky Abrams v očích ruské propagandy. Podle Rusů jsou horší než sovětské T-72

Spojené státy plánují poskytnout Ukrajině 31 tanků Abrams, pravděpodobně verzi M1A2. Patří k nejmodernějším základním tankům na světě, i když podle Rusů nejsou o nic lepší než Putinova „chlouba“, tanky T-90. Připomínáme nejdůležitější vlastnosti některých nejnovějších tanků v ruském a americkém arzenálu.

Po prohlášení amerického prezidenta se rozpoutala diskuse o variantě amerického tanku, který by mohl skončit v rukou Ukrajinců. Šlo především o tajné, uranem vylepšené pancéřování Abramsu, o němž by se informace ze známých důvodů neměly dostat do rukou potenciálního nepřítele. Američané, kteří posílají na Ukrajinu tanky, si nemohou být jisti, že některý ze strojů neukrade Putinova armáda. Proto je velmi pravděpodobné, že Kyjev dostane Abramsy v konfiguraci M1A2, tedy velmi moderní a technologicky vyspělé stroje, ale bez „tajného“ zesílení, jak píše server Politico.

Bidenovo rozhodnutí našlo odezvu u ruských a běloruských propagandistů. K negativním vyjádřením nepochybně přispěly zprávy o tom, že další evropské země se rozhodly stáhnout obrněné zbraně, včetně Leopardů 2, nebo jako Polsko Leopardy 2 a PT-91 Twardy, ze svých skladů a předat je Ukrajincům. Samozřejmě bude nějakou dobu trvat, než všechny stroje dorazí na místo určení. Rusové však znevažují západní techniku, zejména abramy z USA, a tvrdí, že se nemůže rovnat úspěchům kremelského zbrojního průmyslu.

Ruský expert věří, že jejich tanky jsou lepší

Vyjádření ruského vojenského experta Andreje Frolova, který v ruském deníku Izvestija tvrdí, že tanky Abrams nejsou lepší než ruské tanky T-90 nebo dokonce T-72. Podle něj jsou stroje příliš těžké na to, aby mohly účinně manévrovat ve východoevropském operačním prostoru, zejména v nadcházejícím ročním období, a mají větší omezení manévrovatelnosti než samotný tank T-72. Bude zajímavé sledovat, jak se jeho tvrzení shodují s realitou a jak si stojí tanky M1A2 Abrams v porovnání s Putinovou „chloubou“ T-90. Co se týče rozdílů a podobností s T-72

T-90, neboli ruský základní tank třetí generace, byl vyvinut na přelomu 80. a 90. let jako modernizace tanku Т-72B. Vyvinula jej ruská společnost Uralvagonzavod a do provozu byl uveden v roce 1994. Dnes je T-90 považován za nejmodernější tank ve výzbroji ruských pozemních a pěších sil. Naproti tomu M1A2 Abrams vznikl na základě základní konstrukce M1A1, jejíž výrobu Američané povolili v roce 1990 a první várka strojů byla vyrobena v roce 1992.

Tank T-90 je dlouhý 6,86 m (včetně hlavně 9,53 m), široký 3,46 m a vysoký 2,23 m a váží 46 tun. Na jeho palubě je místo pro tříčlennou posádku (velitel, střelec a řidič). M1A2 Abrams je o něco větší. Je dlouhý 7,92 m (včetně hlavně 9,83 m), široký 3,65 m a vysoký 2,88 m a váží více než 63 tun, což znamená, že je asi o 17 tun těžší než ruský tank. Na palubu se vejde i více osob, a to až čtyři. Právě hmotnost Abramsu vyvolává mnoho otázek.

Po druhé světové válce se většina zemí spoléhala na stavbu středních tanků přizpůsobených místním podmínkám a infrastruktuře. Jejich váha jim měla mimo jiné umožnit bezproblémové překonávání mostů. Abramsy jsou větší a těžší tanky, ale nebude problém „přehodit“ tanky například ze západní hranice na východní, pokud jde o Polsko. Lze tedy očekávat, že tanky Abrams si poradí i na Ukrajině.

Navzdory významné modernizaci tanku T-90, který nadále používá hladký tankový kanon 2A46 ráže 125 mm a jeho výzbroj zahrnuje také kulomety ráže 7,62 mm a 12,7 mm. Naproti tomu tank M1A2 Abrams je vyzbrojen hladkým tankovým kanónem M256 ráže 120 mm, koaxiálním kulometem M240 ráže 7,62 mm, druhým kulometem M240 ráže 7,62 mm umístěným nad poklopem kanónu a kulometem M2 ráže 12,7 mm.

Tank T-90 může na zpevněných cestách jet maximální rychlostí přibližně 65 km/h, zatímco M1A2 Abrams může jet rychlostí 67 km/h. Dojezd prvního z nich se odhaduje na 550 km a druhého na 425 km, jak uvádí web Army Recognition. Tank T-90 má „třístupňový“ systém ochrany. První vrstvu ochrany tvoří kompozitní pancíř, druhou reaktivní pancíř Kontakt-5 (Kontakt-5 ERA třetí generace) a třetí protiopatření Štora-1, která zahrnují laserové dálkoměry nebo systém aerosolové a kouřové clony. Kromě toho je T-90 vybaven systémem NBC (ochrana proti jaderným, chemickým a biologickým zbraním) a automatickým protipožárním systémem.

Korba a věž tanku M1A2 Abrams jsou vyrobeny z pokročilého pancíře vyvinutému ve Velké Británii.

Pancíř M1A2 obsahuje také prvky ochuzeného uranu druhé generace, ačkoli verze předaná Ukrajině bude tohoto prvku zbavena. Tank má také systém NBC a pokročilý systém protiopatření. Vyznačuje se také instalací plynové turbíny Honeywell AGT-1500 o výkonu 1 500 koní namísto vznětového motoru, který je v tancích běžný.

Zdroj: redakce – autorský text, politico.com, iz.ru, armyrecognition.com