Takto má vypadat ruská armáda. Sázejí na umělou inteligenci

Rusko hodlá vyvíjet zbraně s využitím umělé inteligence. Ministerstvo obrany v Moskvě se rozhodlo zřídit pro tento účel zvláštní oddělení.

Podle Alexandra Osadčuka, vedoucího hlavního oddělení ministerstva pro rozvoj inovací, se Rusko potýkalo s nutností zintenzivnit práci na využití technologií umělé inteligence v procesu vytváření modelů zbraní. Z tohoto důvodu se Kreml rozhodl zřídit zvláštní oddělení pro rozvoj umělé inteligence. Iniciativa byla oficiálně oznámena na ruském vojenském veletrhu Armija-2022, píše server News Cutters.

Ruská armáda budoucnosti?

Nová instituce má mít vlastní rozpočet. Nová technologie má sloužit nejen armádě, protože podle místopředsedy ruské vlády Dmitrije Černyšenka má být začátkem září založeno národní centrum pro vývoj umělé inteligence, které bude přidruženo k vládě, jak psal server Defence.

Za zmínku stojí, že ruská armáda hodlá nové technologie využít i v jiném ohledu. Podle Kremlem kontrolovaných médií má být design pokročilé bojové techniky připravované v rámci programu Ratnik určen v roce 2023. Před dvěma lety měli ruští vojáci údajně obdržet více než 300 000 souprav Ratnik a v současné době probíhají vývojové práce na vybavení třetí generace s názvem Sotnik.

Ačkoli testy programu Sotnik stále probíhají, Moskva se loni pochlubila, že již pracuje na systému vojáka budoucnosti čtvrté generace. Na programu se podílí mimo jiné koncern Kalašnikov a Ústřední vědecko-výzkumný ústav přesného strojírenství.

Cílem programu Sotnik je vyvinout oblek ze speciálního polyethylenu, který by dokázal zastavit střepiny letící rychlostí až 670 m/s. To má zajistit, aby bylo vybavení lehké a zároveň chránilo uživatele před zlomeninami a poškozením vnitřních orgánů. Plánuje se také vybavit vojáky optickými přístroji s dlouhým dosahem pro oslepení nepřítele a průzkumnými mikrodrony o hmotnosti 180 gramů.

Zdroj: defence24.pl, newscutters.com