Tajemný ukrajinský prototyp spatřen na frontě. Jedná se o pancéřovaný moderní stroj

Od začátku ruské invaze Ukrajinci na frontu posílají své prototypové konstrukce, z nichž některé, jako například proslulá houfnice Bohdana, se na bojišti dobře osvědčily. Tentokrát byl ve válkou zmítané zemi spatřen obrněný kolový transportér Chorunža, který zkonstruovala místní společnost NVO Praktika.

Záběry zachycující zmíněné vozidlo byly pořízeny poblíž města Bachmut. Prototyp Chorunža vychází ze sovětského BTR-60, ale pancíř chránící posádku před palbou z různých zbraní byl zesílen. Podívejme se na tuto konstrukci blíže.

Korba transportéru Chorunža je vyrobena z moderní pancéřové oceli a vyznačuje se vysokou úrovní ochrany. Vozidlo se vyznačuje moderním uspořádáním prostorů: v pravé přední části korby je motorový prostor, v levé části máme prostor řidiče a v zadní části vojenský prostor.

Stroj, který je vidět na záběrech, se mírně liší od toho, který byl dříve předveden během přehlídky nezávislosti v Kyjevě. Na konstrukci obrněného transportéru mohly být provedeny změny s ohledem na první měsíce aktivního odporu proti ruské invazi.

Stejně jako BTR-60 je ukrajinský prototyp osmikolové vozidlo. Technické specifikace této konstrukce nejsou známy, ale lze předpokládat, že dosahuje podobné maximální rychlosti jako prototyp, tj. kolem 80 km/h. Má také identickou výzbroj, kterou tvoří velkorážní kulomet KPWT ráže 14,5 mm a kulomet PKT ráže 7,62 mm.

Vzhledem k lepšímu pancéřování má však Chorunža jistě vyšší hmotnost (u BTR-60 je to 10,3 t). Vozidlo obsluhuje dvoučlenná posádka a může přepravovat až 14 výsadkových vojáků. Předpokládá se, že dojezd prototypu je podobný jako u sovětského stroje, který na plnou nádrž ujede až 500 km. Je však známo, že vozidlo dostalo moderní dieselový motor Deutz, který výrazně zlepšil úspornost a trakční vlastnosti konstrukce.

Zdroj: redakce; Defence Blog