Stephen Hawking před svou smrtí varoval lidstvo před umělou inteligencí. „Lidé s touto konkurencí nedokáží udržet krok…“

Ač se za života tohoto génia ještě o hrozbě umělé inteligence tolik nemluvilo, Hawking činil aktivní kroky proti jejímu vývoji.

Píše se rok 2014, dávno před nástupem ChatGPT a pokročilých automatizačních řešení. Slavný teoretický fyzik a kosmolog už ale tuší, jakým směrem se lidstvo v nejbližší době vydá. A neskrývá obavy.

„Umělá inteligence začíná žít vlastním životem, zlepšuje se stále větším tempem,“ uvedl Hawking v rozhovoru pro BBC. „Lidé s touto konkurencí nedokáží udržet krok. Jsou omezeni pomalou biologickou evolucí. Vývoj plně umělé inteligence může znamenat konec lidstva jako takového.“

Hawking byl jedním ze stovky odborníků, kteří v roce 2015 napsali dopis Organizaci spojených národů varující před riziky nekontrolovaného vývoje umělé inteligence. Svoji obavu zopakoval Hawking také rok před smrtí, v rozhovoru pro magazín Wired, který poskytl rok před svou smrtí. „Bojím se, že umělá inteligence nahradí lidstvo,“ říká v interview.

Hawkingův názor sdílí také další renomované vědecké kapacity. Proti AI se vymezili v nedávné době počítačový vědec Eliezer Yudkowsky, vnuk „otce atomové bomby“ J. Roberta Oppenheimera Charles a také Elon Musk.

Zdroj: BBC, Wired