Startup zajišťuje čištění piva pomocí umělé inteligence

Automatické čištění výčepních zařízení řídí umělá inteligence vyškolená na základě údajů z více než 200 hospod.

Umělá inteligence má pomoci s čištěním výčepních zařízení, slibuje sanfranciský start-up Pubinno, založený v roce 2015. Základem je takzvaný systém „Smart Tap„, což je druh inteligentního kohoutku. Na dotykovém displeji může barman mimo jiné nastavit množství, tlak, teplotu a úroveň pěny.

Dotykový displej
Systém pak stisknutím tlačítka načepuje požadované pivo. Systém zároveň poskytuje aktuální obrat i prognózu obratu do aplikace v chytrém telefonu a na požádání automaticky doobjednává sudy. Systém přináší přibližně 20procentní úsporu na sud, slibuje Pubinno v tiskové zprávě.

Na základě údajů může systém také určit, které pivní linky je třeba vyčistit a kdy. „Každá pivní linka má své vlastní charakteristiky kontaminace, například nežádoucí růst bakterií,“ uvádí startup. „To závisí na mnoha faktorech, jako je předchozí čištění, typ piva, frekvence provozu a teplota.“

„Chytré kohoutky“ shromažďují data
Společnost Pubinno zaznamenávala tyto parametry pomocí svých chytrých kohoutků po dobu dvou let ve více než 200 hospodách a použila je k tréninku umělé inteligence. Na základě údajů o použití může nyní vytvořit optimální čisticí program pro každou pivní linku zvlášť. Toho lze využít například k ovládání modulu ve výčepních kohoutcích, který automaticky protéká přesně definovaným množstvím vody a čisticího prostředku potrubím.

Odborníci z Katedry pivovarské a nápojové technologie Technické univerzity v Mnichově testovali systém na objednávku společnosti Pubinno. Ve dvou testovacích sériích nechali v potrubí po dobu dvou týdnů čisté i znečištěné pivo a poté porovnali účinnost čištění systému Pubinno s ručním čištěním. Výsledek: „Ve všech testech si Smart Clean vedl výrazně lépe než ruční čištění za stejných podmínek,“ uvádí společnost. TU Mnichov ani společnost Pubinno nechtěly na základě dohody o mlčenlivosti poskytnout další podrobnosti.