Startup 23letého Inda Thaely proměňuje plastový odpad v tenisky

Indický startup se pouští do boje proti hromadění plastového odpadu tím, že ho mění na boty. Společnost s názvem Thaely tvrdí, že jeden pár jejích bot je vyroben z 10 sáčků a 12 lahví. Společnost Thaely, která byla uvedena na trh v červenci 2021, je pojmenována podle hindského výrazu pro plastové sáčky, jak uvádí portál indiatimes.com.

V rozhovoru s BusinessInsiderem 23letý zakladatel jménem Ashay Bhave tvrdil, že podnikání je již ziskové, a že startup zaměřený na ochranu životního prostředí zasílá boty kamkoli na světě za 110 dolarů (asi 2 470 Kč).

Jak se plastové tenisky vyrábějí?
Plastové sáčky a odpad získává Thaely od společnosti na odstraňování odpadu s názvem „Triotap Technologies“, která najímá sběrače. Odpad je pak přeměněn na velmi normálně vypadající tenisky. Nepoznáte rozdíl mezi běžnými teniskami a teniskami vyrobenými z odpadu.

Pytle se čistí v horké vodě bez jakýchkoli chemikálií a poté se suší. Pomocí jednoduché technologie zahřívání vytváří Thaely „ThaelyTex“ – materiál vyrobený výhradně z plastových pytlů a bez chemických látek. Z 10-12 sáčků vznikne jeden pár tenisek.

To ale není všechno! Dokonce i vzory, které vytvářejí finální pár tenisek, pocházejí z PET, získávaného z recyklovaných plastových lahví. Tkaničky každého páru jsou také vyrobeny z recyklovaného plastu.

V současné době továrna Thaely zaměstnává 170 lidí – vyrábí boty pro tři různé společnosti. Každý týden Thaely vyrobí 15 000 párů bot. Filozofií společnosti je recyklovat vše.

Zdroj: BusinessInsider, indiatimes.com