Srbsko předvedlo nový protiletadlový raketový systém FK-3. Jaké má specifikace?

Přehlídky srbských ozbrojených sil se zúčastnilo více než 300 jednotek zbraní a pozemní techniky a asi 60 letadel, vrtulníků a bezpilotních letounů. Vše proběhlo za účasti více než 1000 vojáků VS a zaměstnanců ministerstva obrany. Premiéru měly také bateriové prvky čínského protiletadlového a protiraketového systému středního dosahu FK-3, jak napsal server Zbiam.

Systém FK-3 bude součástí systému protivzdušné obrany, který bude zahrnovat také bojová vozidla raketového dělostřelectva 72W6-E4 samohybného protiletadlového systému 96K6 Pancyr-S1. Podle místopředsedy vlády a ministra obrany Republiky srbské Nebojši Stefanoviće budou FK-3 pokrývat většinu území země.

Systém FK-3 je modifikací systému HQ-22 vyráběného pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu. Za jeho konstrukci a výrobu je zodpovědná společnost China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC) se sídlem v Pekingu. Jedna baterie může v daném okamžiku bojovat až s 12 řízenými střelami. Standardní vybavení zahrnuje multifunkční radarovou stanici, tři až šest samohybných odpalovacích zařízení a přepravní a nakládací vozidlo.

Střely vypálené z baterie FK-3 mohou zasáhnout vzdálenost 7 až 100 km a výšku 50 až 27 000 m. Zbiam.pl vysvětluje, že každá střela „je na první části své letové trajektorie řízena rádiovým povelem, zatímco na závěrečné části své trajektorie poloaktivním rádiovým povelem“. Během sobotní ukázky byla představena také mobilní radiolokační stanice pro detekci cílů a velitelské stanoviště baterie.

Zdroj: zbiam.pl