Společnost Nvidia představila nejnovější čip pro umělou inteligenci. Dokáže být až 30krát rychlejší než jeho předchůdce

Společnost Nvidia představila svůj nejnovější čip pro umělou inteligenci, který podle ní dokáže některé úlohy provádět 30krát rychleji než jeho předchůdce, píše BBC nebo web Ars Technica.

Nvidia je třetí nejhodnotnější společností v USA, hned za Microsoftem a Applem. Firma má 80% podíl na trhu a doufá, že si upevní svou dominanci.

Nvidia představila superčip GB200

Společnost představila tensorové jádro B200 „Blackwell“. Jedná se o jednočipový grafický procesor s 208 miliardami tranzistorů. Nvidia tvrdí, že tento čip dokáže snížit provozní náklady na odvozování umělé inteligence (např. provoz ChatGPT) a spotřebu energie až 25krát oproti stávajícímu čipu H100. Blackwell je klíčovou součástí nového počítačového systému, který je určen speciálně pro úlohy trénování umělé inteligence. Ty by měl provádět až 30krát rychleji. Takové zrychlení by mohlo potenciálně ušetřit peníze a čas při spouštění dnešních modelů AI a také umožní vytvářet její složitější modely.

Společnost Nvidia uvedla, že významní zákazníci včetně Amazonu, Googlu, Microsoftu a OpenAI budou nový vlajkový čip firmy využívat v cloudových výpočetních službách a pro své vlastní nabídky umělé inteligence.

Mezi další oznámení patří nová řada čipů pro automobily, které mohou uvnitř vozidla provozovat chatboty. Společnost uvedla, že její nové čipy budou používat čínští výrobci elektromobilů BYD a Xpeng.

Zdroj: BBC, Ars Technica