SpaceX se chystá na třetí test startu rakety Starship. Na internetu je živý přenos

Společnost SpaceX se ve čtvrtek pokusí o další start rakety Starship, která má zásadní význam pro plány NASA na přistání astronautů na Měsíci v tomto desetiletí a pro naděje Elona Muska na kolonizaci Marsu.

Dva předchozí pokusy skončily velkolepými explozemi, což však nemusí být nutně špatně – společnost zvolila rychlý přístup „pokus-omyl“, aby urychlila vývoj, a tato strategie přinesla v minulosti úspěch.

Ke startu ze startoviště společnosti v jihovýchodním Texasu může dojít poté, co Federální úřad pro letectví (FAA) dal ve středu souhlas. SpaceX spustí na svých webových stránkách internetový přenos, který začne o třicet minut dříve, uvádí Phys.

Třetí startovní test Starshipu v plně složené konfiguraci má být zatím nejambicióznější. Kromě toho, že Starship poletí výš a dál, je jeho cílem také otevřít a zavřít dveře pro náklad, aby se otestovala jeho schopnost dopravit do vesmíru satelity a další náklad.

Společnost SpaceX chce také ve vesmíru znovu zapálit motory lodi a provést palubní test, který pomůže připravit půdu pro budoucí lodě Starship, které si budou moci vzájemně doplňovat palivo na oběžné dráze.

Plánovaná trajektorie Starshipu předpokládá dosažení oběžné dráhy a následné řízené přistání v Indickém oceánu jen něco málo přes hodinu po startu.

zdroj: Phys