Solární elektromobil Sono Sion prošel crash testem, výsledky jsou překvapivé

Mnichovský startup Sono Motors, jehož cílem je dodávat cenově dostupné solární elektromobily (SEV), podrobil svůj prototyp Sion prvnímu kompletnímu crash testu a výsledky jsou povzbudivé, jak uvádí server InsideEVs.

Podle německé společnosti se crash test uskutečnil v partnerském zařízení CSI v Itálii, přičemž vozidlo bylo kompletně pokryto solárními panely na bázi polymerů a natřeno zelenou barvou, aby byl zajištěn vysoký kontrast. Výsledek crash testu při rychlosti 50 km/h ukázal, že se firemní solární panely neroztříštily, a nepředstavovaly tak nebezpečí pro cestující a ostatní účastníky silničního provozu.

Sono Motors Sion musí být ještě homologován, ale než se tak stane, chce německý startup provést přibližně 300 fyzických testů komponent, saní a celého vozidla, aby potvrdil výsledky předchozích simulací nárazů. Sion také projde nárazovými testy Euro NCAP.

Spolu s výsledky prvního crash testu společnost také prozradila, že připravovaný Sion SEV bude standardně vybaven řadou pokročilých asistenčních systémů jako varováním před čelní srážkou, automatickým nouzovým brzděním, varováním před opuštěním jízdního pruhu, asistentem pro udržování jízdního pruhu, asistentem pro udržování pozornosti, asistentem pro rozpoznávání dopravních značek, zadním parkovacím asistentem a zadní kamerou. Po zahájení výroby se plánuje také přidání adaptivního tempomatu prostřednictvím aktualizace over-the-air.

Datum zahájení výroby je však v současné době zahaleno nejistotou, neboť společnost již dříve uvedla, že nemá zajištěny potřebné finanční prostředky pro zahájení montáže, a vyzvala nadšence do elektromobilů, aby své objednávky uskutečnili, a uvedla, že potřebuje ještě 3500 objednávek, aby se Sion stal skutečností. K dnešnímu dni společnost uvádí, že má více než 21 000 držitelů rezervací, ale podle svých oficiálních internetových stránek stále potřebuje ještě asi 1650 objednávek, aby zajistila financování.

Sono Motors Sion je solární elektromobil, který má většinu panelů karoserie pokrytou fotovoltaickými panely, které mohou nabíjet baterii vozu, když svítí slunce. Společnost uvádí, že počáteční cena se bude pohybovat kolem 25 000 eur (asi 593 tisíc korun), přičemž při objednávce je třeba složit zálohu 3000 eur (cca 71 tisíc korun).

Zdroj: insideevs.com