Smrtící past. Ruská kolona najela do minového pole, ukazují záběry

Minová pole hrají ve válce na Ukrajině klíčovou roli. Miny způsobují vážné škody na obou stranách konfliktu a mohou zcela znemožnit zahájení účinného útoku. S touto tvrdou realitou se střetla kolona ruských vojenských vozidel, která utrpěla katastrofální porážku, jak píše web Militarnyj.

Osud ruské jednotky je zachycen na videu, které na internetu zveřejnili sami Rusové. Autorem videa je pravděpodobně ruský velitel s volacím znakem „Čeljabinsk,“ který tankový oddíl na dálku koordinoval. Na videu je vidět, jak ruské tanky postupují směrem k ukrajinským pozicím, přičemž musí překonat minové pole. Po výbuchu první miny obdržel „Čeljabinsk“ informaci, že jedno z vozidel je poškozeno a jeden voják zraněn. Přesto nařídil jednotce pokračovat přes minové pole.

Následný rozkaz k postupu se opakoval i po zničení druhého tanku. Výsledkem byla obrovská exploze, která nastala po nárazu dalšího tanku na minu, což vedlo k detonaci munice a úplnému zničení vozidla. Takto úspěšné ochromení ruské jednotky výsledkem ukrajinského použití bezpilotních letounů schopných nést protitankové miny TM-62M. Tyto drony umožňují vytvářet minové zátarasy na dálku, mimo vlastní pozice.

Protitanková mina TM-62M

TM-62M je tlaková protitanková mina vyvinutá v Sovětském svazu. Má průměr 32 cm, výšku 13 cm a váží 9,5 kg, přičemž sedm kilogramů tvoří nálož TNT. Na rozdíl od moderních protitankových min, které mohou útočit na vzdálená vozidla se specifickými vlastnostmi, vyžaduje TM-62M k odpálení buď přímý tlak (aktivuje se pod hmotností nejméně 150 kg), nebo přítomnost velkého kovového předmětu v blízkosti, což detekuje její magnetometr.

TM-62M je vybavena bezpečnostními mechanismy, které zabraňují jejímu vyjmutí. Gyroskop a akcelerometr zajistí, že pokus o přemístění nebo vyzdvižení odjištěné miny vede k její detonaci.

Zdroj: Militarnyj