Sluneční reflektory na Měsíci osvětlí cesty pro budoucí těžbu

V odlehlých polárních kráterech Měsíce, trvale skrytých ve stínu, se možná skrývají cenné zdroje. Jejich potenciální využití může otevřít nové možnosti pro těžbu a výzkum, ale přístup k nim je komplikovaný právě kvůli neustálé temnotě. Řešení tohoto problému přichází z laboratoří Texas A&M University ve spolupráci s NASA. Tým vědců zde vyvíjí inovativní solární reflektory, které by mohly přesměrovat sluneční světlo přímo do těchto zastíněných oblastí, píše portál Interesting Engineering.

Jak fungují sluneční reflektory?

Princip zařízení je založen na jednoduché, avšak efektivní myšlence: reflektory umístěné na okraji kráteru odrážejí a koncentrují sluneční světlo do jeho středu. „Používáme parabolické reflektory, které jsou schopny ohnout a soustředit světlo na jedno místo, čímž využíváme maximální množství sluneční energie,“ vysvětluje doktor Darren Hartl, vedoucí výzkumného týmu.

Výzvy při vývoji

Největší výzvou je zkonstruovat reflektory, které budou dostatečně lehké pro dopravu do vesmíru, ale zároveň dostatečně robustní, aby odolaly extrémním teplotám na Měsíci. Vývojový tým se zaměřil na využití samomorfujících materiálů, které mohou měnit svůj tvar v reakci na změny teploty.

Budoucí výhled

Úspěch tohoto projektu by nejenže umožnil průzkum a těžbu v dosud nepřístupných oblastech Měsíce, ale také by mohl poskytnout cenné informace o podobných technologiích, které by mohly být použity na jiných tělesech ve sluneční soustavě. Vědci z Texas A&M a NASA věří, že jejich práce přinese nové možnosti pro budoucí kosmické mise.

Zdroj: Interesting Engineering