Šíří se nebezpečný mobilní virus. Obrovský pozor by si měli dát uživatelé Androidu

Nový nebezpečný mobilní virus „Rogue“ se šíří jako lavina. Kyberzločinci si z něj udělali výhodný byznys – na černém trhu je ho možné koupit jen za pár stovek. Napadá však jen operační systém Android.

Ohniskem škodlivého viru jsou neoficiální obchody s aplikacemi. Útočníci se však mohou propašovat do mobilu i prostřednictvím nevyžádaného e-mailu či podvodných webových stránek.

Jde většinou o spustitelné aplikace s koncovkou „apk“, které dříve neprošly žádnou kontrolou. Stačí jen klik na odsouhlasení stahování.
Hackeři následně mohou převzít kompletní kontrolu nad napadeným zařízením, a tak mohou stahovat další škodlivý obsah i ukrást naše fotografie, kontakty, zprávy a jiná uložená data. Stejně mohou špehovat každý náš klik přes dotykovou obrazovku. Problém je, že virus je v systému skrytý a nemá žádnou ikonu. Pro běžného uživatele je tak komplikované jej z infikovaného zařízení odstranit.

Malware se navíc registruje jako správce zařízení. Pokud se uživatel pokusí oprávnění odebrat, zobrazí se na obrazovce otázka, zda chceme skutečně smazat všechna data, a tak se vlastník mobilu ocitne v bezvýchodné situaci. Zda označí ano nebo ne, vždycky je to špatně. Pokud odpoví ano, přijde o svá data, pokud odpoví ne, tak umožňuje odchod svých dat, fotografií, kontaktů, polohy někomu, kdo je může později využít. V tomto případě bych řekl , že vymazat, ale mít dobrou zálohu. Odborníci doporučují chránit se před malwarem aktualizací operačního systému a instalováním aplikací výhradně z oficiálních obchodů. Zároveň platí staré známé nedůvěřovat veřejným Wi-Fi sítím a používat antivirus, který detekuje hrozby.