Seznamte se se systémem NASAMS. Je to účinný bič na ruská letadla a rakety

Ukrajinská protivzdušná obrana se dosud spoléhala na ruské systémy, pro které je velmi obtížné nebo dokonce nemožné získat rakety. To vedlo k nutnosti šetřit raketami, ale s odpalovacími zařízeními NASAMS se tento problém výrazně sníží. Vysvětlíme výkonnost tohoto systému.

Ukrajina samozřejmě obdržela mnoho ručních kompletů třídy MANPADS, jako např: FIM-92 Stinger, PPZR Bolt, Mistral nebo Starstreak, které však mají omezené schopnosti proti cílům ve větších výškách (limit je ~5 km v závislosti na systému). To způsobilo, že ruští piloti po zahájení útoku co nejrychleji vystoupali do výšky řekněme 10 km, kde jsou již potřeba systémy jiné třídy.

Zatím jediným systémem s většími schopnostmi, který Ukrajina dostala, jsou komplety S-300 darované Slovenskem. K nim se nyní přidávají americké komplety NASAMS schopné útočit na cíle ve výšce až 21 km, které by měly být brzy na Ukrajině, jak píše server Ukrinform.

Systém protivzdušné obrany NASAMS – modulární systém z Norska a USA

NASAMS je zkratka pro Norwegian Advanced Surface to Air Missile System (norský pokročilý raketový systém země-vzduch), protože systém byl původně navržen pro Norsko, kde byl uveden do služby v roce 1998. Následně v roce 2007 dosáhla operační připravenosti verze NASAMS-2 a v posledních letech debutovala varianta NASAMS-3, jak uvádí server Newsweek.

Systém byl vyvinut ve spolupráci společností Kongsberg Defence & Aerospace a amerického Raytheonu, přičemž Norové vyvinuli odpalovací zařízení a systém řízení palby a Američané dodali rakety a radar.

Norové se rozhodli navrhnout systém, který by využíval stejné střely jako letadla, což výrazně zjednodušilo logistiku. Dosud nebylo možné zaměňovat střely z protiletadlových systémů a letadel.

Světově unikátní je také otevřenost systému NASAMS, která umožňuje snadné přidání nové rakety nebo radaru. V současné době je do systému integrováno více než 25 radarů a na přání uživatele by bylo možné integrovat například Meteor (korekce odpalovacího zařízení a aktualizace softwaru systému). Díky této flexibilitě nyní systém NASAMS používá 15 zemí a, což je zajímavé, také Washington DC.

V současné době je NASAMS vybaven střelami AIM-120 AMRAAM (spolu s variantou ER s prodlouženým dosahem), AIM-9X Sidewinder Block II a IRIS-T. Lze předpokládat, že Ukrajina byla zasažena verzí vybavenou střelami AIM-120 AMRAAM-ER a AIM-9X Sidewinder Block II. Ten umožní bojovat s cíli na vzdálenost až 50 km, s ohledem na řízené střely jako 3M-14 Kalibr nebo starší typy ze sovětské éry jako Ch-102 nebo dokonce S-300, které Rusové používají k útokům na města daleko za frontovou linií.

Proto budou nově dodané systémy NASAMS pravděpodobně rozmístěny v okolí center uvnitř zemí strategického významu.

Zdroj: ukrinform.net, newsweek.com, Wikipedia, redakce