Sedm ruských tanků bylo zničeno jednou ranou. Střely DPICM, které dodává Turecko, obsahují stovky malých pum M77

Na Ukrajině byla nedávno spatřena skupina zničených tanků rodiny T-90, jejichž nejnovější verze T-90M jsou považovány za Putinovu chloubu. Vysvětlujeme, co je mohlo zničit.

Ukrajinské zdroje uvádějí, že masakr jedněch z nejlepších ruských tanků byl proveden noční palbou systému M142 HIMARS. Odpalovací zařízení tohoto typu jsou schopna používat mnoho typů střel, ale masivní ochromení tanků na velké ploše naznačuje použití střel rodiny M26 obsahujících kazetovou hlavici DPICM (Dual Purpose Improved Conventional Munition).

Je známo, že tento typ munice dodává Ukrajině Turecko a je schopna ničit obrněná vozidla nebo tanky, na rozdíl od střel GMLRS s jednotnou hlavicí, tedy standardních tříštivých a demoličních M31A1/M31A2 nebo M30A1 s alternativní hlavicí určených pro měkké cíle.

Je tomu tak proto, že jediná hlavice střely DPICM obsahuje stovky malých pum M77, které v závislosti na místě zásahu mohou poškodit nebo dokonce zničit tanky T-90, neboť jejich průbojnost se pohybuje kolem 100 mm pancéřové oceli, píše web USAASC.

Tanky T-90 Rusko poprvé předvedlo v 90. letech a prezentovalo je jako něco nového, aby se vyhnulo srovnávání výkonů tanků T-72 s konstrukcemi západních zemí. Konstrukčně je však T-90 hlubokou modernizací tanků T-72B, které měl k dispozici pouze Sovětský Svaz, píše web Defense Here.

Zajímavé je, že prvním zákazníkem tanků T-90 nebylo Rusko, ale Indie, a teprve od roku 2005 byl ruským ozbrojeným silám dodáván tank s označením T-90A. Pancéřování tanku T-90A se od pancéřování tanku T-72B výrazně neliší, tank však dostal lepší kanon a automatický nabíječ uzpůsobený pro delší náboje. Největší změnou však bylo použití nového systému řízení palby s termovizí.

Další změny se týkají tanku T-90M zavedeného v roce 2021, který dostal ještě vylepšený systém řízení palby a hlavní pancíř byl zesílen kostkami reaktivního pancíře Relikt. Jedná se o těžký reaktivní štít nové generace obsahující dvě vrstvy, který je navržen tak, aby si poradil s protitankovými zbraněmi s tandemovou kumulativní hlavicí. Tank v této verzi byl také často chválen Vladimirem Putinem na zbrojních veletrzích.

Zdroj: Defense Here; Twitter; USAASC