Rusové také sahají po balonech. Mají zmást ukrajinskou protiletadlovou obranu

Velení ukrajinského letectva informovalo o neobvyklých ruských objektech, které se objevily 12. února večer v Dněpropetrovské oblasti. Podle armády se jednalo o „balóny s rohovými reflektory“. Vysvětlíme vám, co jsou tato zařízení zač a k čemu je Rusové mohou používat, jak píše server Ukrinform.

Ve stejnou dobu jako balóny operoval na obloze průzkumný dron neznámého typu. Dodává, že mluvčí ukrajinského letectva plukovník Jurij Ignat naznačil, že Rusové balóny použili k ničení ukrajinské protivzdušné obrany. Radarové reflektory, kterými jsou vybaveny, údajně zvyšují jejich viditelnost, fungují jako klamné cíle a matou používané systémy. Nebylo uvedeno, o které konkrétní balóny se jednalo.

Rusové používají balóny jako návnady

Rusko chtělo, aby ukrajinská protivzdušná obrana balóny zaměnila za útočné drony. Tím na ně zaměří svou pozornost a usnadní si skutečné útoky pomocí bezpilotních letounů nebo jiných zbraní. Není to poprvé, co se Moskva uchýlila k takovému řešení. V srpnu 2022. Web Euromaidan informoval o použití radarových reflektorů k ochraně Antonovova mostu u Chersonu.

Účelem těchto zařízení bylo s největší pravděpodobností zmást ukrajinské rakety tím, že je navedou na falešné cíle. V té době se dokonce objevily komentáře, že Rusko po nich sahá, protože se cítí stále více ohroženo dosahem a přesností vojenských systémů dodávaných Západem.

Radarové reflektory jsou určeny ke zlepšení detekce objektu radarem. Najdete je například na záchranných člunech, malých lodích z plastu nebo na plovácích. Používají je vojáci a jejich cílem je zvýšit viditelnost „falešného“ cíle a odvést pozornost od důležitého objektu, základny nebo rozmístěného vybavení.

To není jejich jediné využití v armádě. Radarové reflektory typu Luneburg lze někdy vidět na stíhačkách stealth. Používají se při výcvikových operacích nebo k zakrytí skutečné radarové signatury. Nejsou součástí trvalé konstrukce, ale jsou namontovány dočasně.

Zdroj: redakce; Euromaidan; Ukrinform