Rusové se snaží Ukrajince zmást. Odpalují falešné rakety. Jaký to má význam?

Z fronty už dlouho přicházely zprávy, že Rusům docházejí zásoby raket. Putinova armáda se zřejmě rozhodla šetřit zásoby a snížit tak potenciál ukrajinské protivzdušné obrany. Ukázalo se, že Rusové začali odpalovat rakety bez hlavic v naději, že je nepřítel zachytí pomocí svých systémů, jak píše server The Drive.

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov prohlásil, že nepříteli údajně zbývá jen asi 13 % raket Iskander, asi 43 % raket Kalibr a asi 45 % raket Ch-101 a Ch-555. Rusové se rozhodli tento problém vyřešit pomocí falešných raket.

Ruské rakety bez hlavic

Rusové odpalují neozbrojené řízené střely určené k nesení jaderných hlavic na cíle na Ukrajině, aby snížili schopnost protivzdušné obrany nepřítele. Putinovi vojáci údajně odstraňují hlavice z raket.

V listopadu Britové oznámili nález neozbrojené rakety Ch-55, která je určena k nesení jaderné nálože, ale místo smrtícího materiálu byla vybavena atrapou hlavice. Jedná se o střelu o hmotnosti až 2,4 t, která se pohybuje podzvukovou rychlostí v malé výšce (asi 100 m). Jeho dolet je přibližně 2 500 km.

Ukrajinská vojenská služba však upozorňuje, že bojové hlavice v ruských raketách budou pravděpodobně nahrazeny balastem, který rovněž způsobuje škody díky kinetické energii rakety a nespálenému palivu. Stojí za zmínku, že Rusové nedávno vyzdvihli strategické bombardéry Tu-95, které nesou mimo jiné rakety Ch-55.

Ukrajinská služba zdůrazňuje, že s určitou přesností může síla nálože obsažené v těchto raketách účinně zničit cíle, jako jsou strategická centra státní a vojenské správy, vojenské průmyslové objekty, základny jaderných zbraní a odpalovací zařízení a úkryty raket.

Zdroj: redakce, thedrive.com