Rusové se pochlubili kvantovým počítačem Putinovi

V Rusku proběhla prezentace kvantového počítače, který podle Rosatomu představuje špičkový vývoj. Vše však nasvědčuje tomu, že se Západ nemá z hlediska prolomení šifrování a dalších klíčových bezpečnostních prvků čeho obávat, jak uvádí web The Register.

Společnost Rosatom předvedla prezentaci kvantového počítače, během níž bylo zařízení předvedeno Vladimiru Putinovi. Podle prohlášení je šestnáctiqubitový stroj vyvíjen od roku 2015, představuje vrchol technologických možností a může skutečně překvapit – ale spíše jen z hlediska své fyzické velikosti. Za vytvoření procesoru ve stroji jsou zodpovědní vědci z různých institutů koordinovaných Rosatomem.

Ruský kvantový počítač je skutečně malý ve srovnání se zařízeními od IBM nebo Dwave, která zabírají „několik stojanů“, ale nemělo by se zapomínat, že v těchto případech jde o systémy s mnohonásobně vyšším výkonem. Ruský počítač byl použit k tomu, aby na něm byl spuštěn jednoduchý algoritmus výpočtu částic, který běží v reálném čase.

Takové prohlášení nepředstavuje pro známé šifrovací systémy sebemenší hrozbu. Připomíná, že společnost Fujitsu nedávno odhadla, že k prolomení algoritmu RSA by bylo zapotřebí počítače s 10 000 qubity v rozumném čase. Pro srovnání, nejnovější superpočítač vyvinutý společností Google má 70 qubitů.

Zdroj: redakce, theregister.com