Rusové přišli o velmi důležitý stroj s unikátním vybavením čítajícím 12 objektivů o rozlišení 80 megapixelů

Ukrajinská pohraniční stráž nedávno zneškodnila bezpilotní letoun (BSP) ruského původu, informuje portál Militarnyj. Kartograf BSP, jak se dotyčný dron jmenuje, měl důležitý úkol.

Kartograf BSP bývá často zaměňován s ruským dronem Orlan-10. Ten je víceúčelový stroj středního dosahu, který může operovat na vzdálenost až 120 km a na frontě se používá především k průzkumu a spolupráci s dělostřelectvem. Diskutovaný Kartograf je podobné, ale z hlediska použití odlišné konstrukce. Stručně vysvětlíme jeho použití.

Bezpilotní letoun používaný Rusy se vyznačuje unikátním vybavením, neboť je v něm instalováno 12 objektivů. Ty plní důležitou úlohu při leteckém průzkumu, a to vytvoření přesného půdorysu. Kromě toho kartograf BSP umožňuje fotografovat pozemní objekty s vysokou přesností, a to je důležité pro vojáky, kteří plánují své další útoky.

Ruský BSP, vybavený 80megapixelovými kamerami (s termovizí), může provádět průzkum z výšky až osm hodin. Během této doby je jeden stroj schopen překonat vzdálenost až 800 km. Za zmínku stojí, že díky kamerám zaznamenávajícím obraz v noci může kartograf BSP provádět průzkum i za ztížených podmínek. Kromě toho není bez významu ani výdrž při teplotách -30 až 40 °C.

V případě potřeby může průzkumný dron dosáhnout rychlosti až 50 km/h a otočit se zpět na základnu. Samotný let je naproti tomu řízen automatickým řídicím systémem a ke vzletu je zapotřebí speciální katapult. Účast pilota je však v případě stroje BSP omezena na minimum, protože zadaný úkol plní automatika.

Obraz terénu má vysoké rozlišení a umožňuje identifikovat konkrétní cíle na zemi. To je důležitý prvek při plánování dělostřelecké palby, protože umožňuje velmi přesně odhadnout, kde se nepřítel nachází a jakými zbraněmi disponuje.

Zdroj: Militarnyj