Polský dron FlyEye v rukou Rusů. Stroj má moderní výjimečné vlastnosti
Polský průzkumný dron FlyEye padl během bojů na Ukrajině do rukou Rusů. Stroj se zdá být nepoškozený, což umožňuje předpokládat, že byl ukořistěn na místě a byl vybaven nějakou ukrajinskou dělostřeleckou nebo speciální jednotkou, kterou Rusové rozbili. Co o tomto zařízení víme a jaká jsou rizika spojená s jeho ukořistěním Rusy?
O zachycení polského dronu jako první informoval server Defence24. Okolnosti ukořistění polské techniky nejsou známy, ale na snímcích je vidět kompletní drak letounu a polské provozní nápisy.
Drony FlyEye, vyvinuté a vyrobené polskou společností WB Electronics, jsou tichými hrdiny války na Ukrajině. Tyto malé, relativně snadno sestrojitelné a levné stroje se na Ukrajinu dostaly již v roce 2015, kdy na východě země, v Doněcku, probíhaly krvavé boje s Ruskem podporovanými separatisty.
FlyEye může provádět mise v podmínkách silného rušení, kdy jsou ostatní drony nepoužitelné. Soupravy dodané Ukrajině slouží mimo jiné k určování dělostřeleckých cílů. Jak upozorňuje výrobce zařízení, FlyEye má mnoho různých typů bezpečnostních prvků, což znesnadňuje přehled o schopnostech, konstrukčních detailech a provozu.
Russian forces captured a Polish-made FlyEye drone. A reconnaissance UAV that has a ~50km range, 4km altitude and can carry EO/IR camera.
— LogKa (@LogKa11) January 10, 2023
Essentially a Polish Orlan-10. It’s unknown how it crashed, possibly Russian EW or lost contact. pic.twitter.com/RtwZyKOH9g
Co umí dron FlyEye?
Dron FlyEye byl poprvé představen v roce 2010. Konstrukce, která se vyvíjela několik let, váží 12 kg, je dlouhá 1,8 m a má rozpětí křídel 3,6 m. FlyEye je poháněn elektromotorem, což znamená velmi tichý provoz a obtížnou detekci.
Na rozdíl od mnoha podobných konstrukcí, jako je ruský dron Orlan-10, nepotřebuje polské zařízení žádnou infrastrukturu a vzlétá po vyhození z ruky. FlyEye může zůstat ve vzduchu až čtyři hodiny, dosáhnout výšky až 5 km a doletu 50 km. Kromě průzkumných úkolů může stroj fungovat také jako létající komunikační retranslátor.
Zajímavým prvkem dronu FlyEye je vysouvací optoelektronická hlavice, během přiblížení k přistání ji dron z výšky několika metrů vypustí na padáku, takže nejcennější prvek zařízení bezpečně dopadne na zem bez ohledu na to, že drak letadla přistane poblíž.
Zdroj: Defence24